W ostatnich dniach wyznaczono strefę zamieszkania na ul. Parkowej. Jest to efekt wieloletnich starań mieszkańców o poprawę bezpieczeństwa oraz warunków ruchu pieszych na fragmencie ul. Parkowej od wjazdu do KS Korona do ul. Radosnej. Brakowało tam chodnika po jednej stronie ulicy, a po drugiej wejście na chodnik wymagało pokonania schodów nie przystosowanych dla osób o ograniczonej mobilności. Mieszkańcy zgłosili petycję w tej sprawie, szczegóły w naszym artykule sprzed ponad dwóch lat: Będzie bezpieczniej na Parkowej.
Przebudowa ulicy w celu poszerzenia chodnika byłaby bardzo kosztowna i czasochłonna. Mogłaby się również wiązać z koniecznością wycięcia drzew. Zdecydowano się zatem na rozwiązanie, w którym piesi będą mogli poruszać się na tym odcinku po jezdni. Przypomnijmy, że w strefie zamieszkania prędkość pojazdów jest ograniczona do 20 km/h, piesi mogą poruszać się po jezdni i mają pierwszeństwo przed pojazdami, a postój pojazdów może odbywać się jedynie w wyznaczonych miejscach.
Strefą zamieszkania ostatecznie objęto odcinek ul. Parkowej od wjazdu do obiektów KS Korona do końca ulicy, a także poprzeczną ul. Radosną. Wyznaczono kilkanaście nowych naprzemienych miejsc postojowych na ul. Parkowej, którę będą również pełnić funkcję szykan uspokojających ruch.
Mamy nadzieje, że wprowadzone zmiany zdecydowanie poprawią warunki ruchu pieszych, w szczególności dojście do Przedszkola Samorządowego nr 92 czy Parku Bednarskiego. Zachęcamy do wzajemnego szacunku, aby wszyscy użytkownicy mogli korzystać w sposób bezpieczny i wygodny z ul. Parkowej.
Kolejne działanie, charakterystyczne dla obecnych czasów, ustawicznego ograniczania możliwości poruszania się samochodem po Krakowie. Coraz trudniej podjechać pod przedszkole, szkołę, sklep, kościół, muzeum, restaurację. Jeżeli nawet jest taka możliwość, trzeba płacić za zatrzymanie się gdziekolwiek, nawet przed własnym domem (pytam za co? za to że zatrzymam się na drodze publicznej, teoretycznie dostępnej dla wszystkich ludzi). Doszliśmy to takiego absurdu, że samochodem możemy praktycznie dojechać jedynie do pracy, jeżeli tylko firma ma swój parking, lub na wycieczkę poza miasto (oczywiście nie do innego miasta bo tam też są zakazy parkowania i opłaty za nic) jedynie do miejsc które nie doszły jeszcze do absurdów wielkomiejskich! Jestem zdecydowanie na NIE na takie działanie.
Marek – mieszkaniec peryferyjnych Bronowic, gdzie strefa płatnego parkowania wchodzi w życie od lipca 2024r.
Przedtem obok przedszkola na Parkowej nie było żadnych miejsc postojowych – teraz jest kilkanaście. Kierowcy więc też nieco zyskali. Rozumiem, że kwestia wcześniejszego braku dojścia do przedszkola dla pieszych, czy w ogóle braku możliwości przejścia tego odcinka Parkowej dla osób niepełnosprawnych nie jest dla Pana argumentem.