Trzy elementy – jak podkreślił sam zainteresowany – archiwalne fotografie krakowskich artystów z przełomu XIX w. , fotografie własne z lat 80 i… muzyka. To główne i uzupełniające się wzajemnie składniki wystawy, która swój wernisaż miała w miniony czwartek w Podgórskim Domu Fotografii. Mowa oczywiście o Stanisławie Markowskim, niezwykłym i wyjątkowym fotografie, dokumentaliście, i jego nieistniejącym już Kazimierzu.
„Świat, którego już nie ma. Krakowski Kazimierz – dzielnica żydowska” to ukłon w stronę miejsca, którego dawną tożsamość możemy na nowo odkrywać dzięki wspaniałym fotografiom. Ale przede wszystkim jest to ukłon dla tych, którzy tą tożsamość kiedyś stworzyli. Sam Markowski dodaje, że zdjęcia są dedykacją dla „wszystkich Żydów polskich, po których płaczą opuszczone miasta, miasteczka, wioski, po których ślady giną powoli lub już zginęły”.
Po wyczerpującej i bogatej w liczne anegdoty spowiedzi pana Stanisława otwierającej wernisaż, licznie zgromadzeni goście dostąpili zaszczytu uczestnictwa w uroczystym odsłonięciu zdjęć. Pełne tajemnicy i swego rodzaju intymności fotografie, zarówno te czarno-białe, zrobione przez Markowskiego, jak i te w sepii, XIX-wieczne, odkryły (na nowo) przed nami kawałek historii miejsca, które jest nam wszystkim bardzo znane, ale swój charakter zmieniło i zmienia nieuchronnie po dzień dzisiejszy. Dopełnieniem wernisażu stały się kilkuminutowe etiudy filmowe również zrealizowane przez autora zdjęć.
Oprócz tych, dla których Kazimierz ze zdjęć jest jedynym źródłem wiedzy o jego dawności, byli wśród gości i tacy, którzy bardzo dobrze pamiętają świat sfotografowany przez pana Stanisława. I ich obecność wzbogaciła spotkanie kolejnymi ciekawymi historiami na temat minionych czasów.
Tą wystawą, Podgórski Dom Fotografii, tylko potwierdza kolejny raz swą niezastąpioną rolę miejsca, które nie tylko świetnie prosperuje komercyjnie, a jednocześnie gromadzi wokół siebie ludzi wyjątkowych, organizując równie wyjątkowe wydarzenia.
Na wystawę już raz zapraszaliśmy. Można przeczytać o niej na stronie www.domfotografii.com.pl, gdzie możecie obejrzeć również zdjęcia z wernisażu.
Wystawę można oglądać do końca grudnia 2011 r. w Podgórskim Domu Fotografii przy ul. Limanowskiego 11 od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19. Wstęp wolny.

A wiecie co jest firmowym produktem PDF’u? Rewelacyjne ciasteczka! Nie można się im oprzeć!