Rynek Podgórski został już ozdobiony świątecznymi dekoracjami. Stanęła choinka, znalazły się tam również… wielbłądy.
W tym roku specjalnie przygotowane miejskie ozdoby świąteczne nawiązują do słynnej, cennej kolekcji arrasów wawelskich. Gobeliny powstały w XVI w. i zostały wykonane na zamówienie króla Zygmunta II Augusta w warsztatach brukselskich. Niedawno na Zamku Królewskim na Wawelu można było podziwiać wszystkie zachowane arrasy na specjalnej, czasowej ekspozycji.
Arrasy wawelskie wykonano w latach ok. 1550-1560. Po raz pierwszy istniejącą część kolekcji zawieszono w zamku na Wawelu podczas ślubu Zygmunta Augusta z Konstancją Austriaczką w 1553 roku. Później uświetniały koronacje królewskie i ważniejsze wydarzenia. Król wszystkie tapiserie zapisał w testamencie swoim trzem siostrom, a po ich śmierci – narodowi. Niestety, w 1669 roku arrasy zostały zastawione w Gdańsku przez króla Jana II Kazimierza. Szczęśliwie w 1724 roku wykupił je Skarb Koronny. W roku 1795 zostały zrabowane na rozkaz carycy Katarzyny II. Wywieziono je do Petersburga. Po traktacie ryskim w 1921 roku zaczęły stopniowo wracać do Krakowa, ale szacuje się, że co najmniej 20 arrasów nie powróciło. W wyniku wybuchu II wojny światowej zostały wywiezione, a w 1961 roku wróciły z Kanady do Krakowa. Jest ich aktualnie 136 w Krakowie i 2 w Warszawie, a szacuje się, że wszystkich było ok. 170.
Arrasy można podzielić wg kategorii na te o tematyce biblijnej, na arrasy herbowe i monogramowe oraz na werdiury czyli tapiserie o tematyce roślinnej, zwierzęcej i krajobrazowej. Ta część arrasów powstała w kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta. Dzieła, m.in. ze złotych i srebrnych nici, tworzyli artyści wywodzący się z jego pracowni lub spośród jego uczniów. I właśnie werdiury wykorzystano do tworzenia tegorocznych ozdób. Postawiono na pojawiające się tam przedstawienia zwierząt.
Arrasy nocą są iluminowane. Postawiono na kolor srebrny i złoty, takimi nićmi bowiem były tkane arrasy.
Na ulicach Krakowa stanęło pięć dużych ozdób wzorowanych na zwierzęcych motywach werdiur. Cztery z nich pełnią funkcję fotopunktów, z ramą z lustrem. Lustro z wielbłądami stanęło właśnie na Rynku Podgórskim. Jelenie znajdziemy na pl. Szczepańskim, żyrafy trafiły na pl. Wielkiej Armii Napoleona (między Wawelem a Jubilatem), lamparty zaś umieszczono pod Wawelem, przy pl. o. A. Studzińskiego. Ponadto na Plantach znalazł się rajski ptak.