Jest rok 2006. Konkurs na nową, podgórską siedzibę Cricoteki, która ma się pojawić w otoczeniu dawnej Podgórskiej Elektrowni wygrywa projekt w stylu kantorowskich ambalaży autorstwa krakowskiego IQ2 Konsorcjum-Wizja Sp z o. o. – Stanisław Deńko i nsMoonStudio Sp z o. o. – Piotr Nawara i Agnieszka Szultk. Projekt otula, opakowuje, obudowuje budynek dawnej elektrowni Podgórza, usiłując nawiązać z nim dialog. Jesteśmy trochę zaniepokojeni czy uda się ta próba kontaktu przeszłości z przyszłością. Potem mija czas, cicho, głucho. Prace ruszają. Najpierw trochę się boimy, bo obniżają komin elektrowni, potem pojawiają się osławione problemy konstrukcyjne i strach, że Podgórze nam zniknie za potężną, futurystyczną konstrukcją. Jednak to dzieje się dopiero gdy za elektrownią powstaje brązowy koszmarek apartamentowy, odcinający wdzięk klasycyzującego Podgórza bezduszna czarną ściana z betonu – mur jak między zwaśnionymi krajami…

Potem zaczyna się dziać. Podgórzanie z zaciekawieniem spoglądają na powstające muzeum. Podoba się lustrzana tafla. Intyguje – jak to nowy i nieznany. Choć nie taki do końca nowy, bo Kantor w Podgórzu obecny był już dawno. Mieszkał przy węgierskiej w latach 1942-45 i stworzył tu wszystkie projekty do okupacyjnych spektakli . I gdzie wraz z mieszkańcami kamienicy przypominaliśmy o tym w roku 2006 projekcją „Umarłej klasy” i wmurowaniem wraz z Cricoteką w ścianę kamienicy  tablicy poświęconej pamięci artysty.

Nadchodzi 12 września 2014 roku. Otwarcie nowej siedziby Ośrodka Badań i Dokumentacji twórczości Tadeusza Kantora  czyli nowa siedziba Cricoteki i Muzeum Tadeusza Kantora. Będzie święto. Oto jego szczegółowy program:

http://www.news.cricoteka.pl/program-otwarcia-nowej-siedziby-cricoteki/