Świętująca 655 lat istnienia Wola Duchacka zaprasza na cykl wydarzeń pod wspólnym tytułem: Tradycja Bożego Narodzenia. W programie: 11 Duchacki Konkurs Szopki Krakowskiej „Kraków Panu Bogu i światu”, przegląd Szopek Bożonarodzeniowych, konkurs Poezji Bożonarodzeniowej, rodzinne Kolędowanie oraz ubieranie choinki przy kapliczce przy ul. Malborskiej.

Szczegóły na plakacie. Poniżej zaproszenie od organizatorów.

655 lat temu w 1364 roku Rymek Melsztyński, syn Jana, doradcy króla Kazimierza Wielkiego i kasztelana krakowskiego, założył wieś Wolia za wzgórzem Lasota, lokując ją na prawie niemieckim.
Po śmierci Rymka wieś przypadła jego siostrze Jadwidze Pileckiej, matce chrzestnej króla Władysława Jagiełły, a potem jej córce Elżbiecie Granowskiej, trzeciej żonie Jagiełły, królowej Polski.
Gdy królowa zachorowała na gruźlicę, ofiarowała Wolę klasztorowi i szpitalowi krakowskiemu Kanoników Regularnych św. Ducha, by wieś dostarczała żywności i pieniędzy na utrzymanie chorych, biednych i podrzutków oraz obsługujących ich zakonników. Działo się to 600 lat temu, w 1419 roku. I tak Wola Rymkowa stała się Wolą Duchacką.
Wówczas miał miejsce rozwój gospodarczy, rolniczy i terytorialny wsi, a przełożony klasztoru w 1464 r. dokonał ustalenia powiększających się ciągle jej granic. W tym okresie założono stawy rybne, rozbudowano folwark, których to pozostałości możemy odnaleźć dzisiaj na terenie powstającego Parku Duchackiego, wybudowano także cegielnię.
W 1783 r. nastąpiła kasata Zakonu św. Ducha, a majątek wolski Zakonu został przejęty przez szlachtę. Ponad 350 lat przetrwał więc ścisły związek wsi z zakonem.

Obie rocznice: 655 lat istnienia Woli oraz 600 lat od przejścia wsi na własność Zakonu św. Ducha każą nam tymczasem zwrócić wzrok ku przeszłości, ku temu co zwiemy tradycją, a co się wiąże z przekazywaniem z pokolenia na pokolenie tego co szczególnie cenne – wspólne obyczaje, wierzenia, sposoby myślenia, zasoby kultury na których budujemy wyobraźnię i poczucie wartości. System znaków, które się nie zatarły, przekazywanych i odczytywanych po dziś dzień.

Podkreślmy więc silne związki w historii podkrakowskiej wsi Wola z Krakowem i z wiarą chrześcijańską, być może silniejsze niż podejrzewalibyśmy to dziś.

Z szacunku dla miejscowych tradycji idziemy kolędować u żłóbka, pokłonić się Dzieciątku – ogłaszamy 11 Duchacki Konkurs Szopki Krakowskiej „Kraków Panu Bogu i Światu” oraz Przegląd Szopek Bożonarodzeniowych dla szopek pozostałych, stajenek i in. Czekamy na śpiewające rodziny w Rodzinnym Kolędowaniu i na wiersze w Konkursie Poezji Bożonarodzeniowej.

Bliskie wolanom są i przez wieki były wieże krakowskich kościołów. Od lat wolanie uczestniczą w konkursach szopek krakowskich. Kilkoro znakomitych szopkarzy i szopkarek wywodzi się z Woli. We wspomnieniach najstarszych mieszkańców Woli pojawiają się budowniczowie szopek kolędniczych, z którymi chodzili po wsi, odgrywali sceny, śpiewali pastorałki. Oglądamy na fotografiach jasełka w Woli Duchackiej w latach 30-tych XX w.

Zapraszamy na krakowską Wolę Duchacką, do dawnej wsi duchownej, by świętować 655-lecie Woli i 600-lecie włączenia wsi do dóbr Zakonu św. Ducha. By świętować w oczekiwaniu na Boże Narodziny