Pandemia wciąż nie daje za wygraną… Mimo to nie poddajemy się i nie rezygnujemy z naszych planów oraz działań w Podgórzu. Jednym z nich jest realizacja konserwacji kolejnego podgórskiego nagrobka ze środków zebranych podczas kwesty w 2019 roku i internetowej zbiórki w 2020 roku.

Tym razem wytypowaliśmy grób rodziny Krudowskich znajdujący się przy głównej alei (kw. IIa płd., grób 4). Kamienny nagrobek nie posiada prawnych dysponentów, popadając od lat w zapomnienie i ruinę. Z powodu pandemii nagrobek został na razie jedynie częściowo zdemontowany. Elementy przewiezione do pracowni konserwatora są odczyszczane, dokumentowane i poddawane pierwszym zabiegom konserwatorskim. Koszt całości prac to 31 tys. zł.

Tak w szczegółach prace opisuje konserwator Mariusz Wrona: Zgodnie z programowymi założeniami prace konserwatorskie grobowca rodziny Krudowskich rozpoczęto od demontażu (Ze względu na monumentalność obiektu jak również kwestie techniczne demontaż podzielono na kilka etapów. Najpierw zdemontowano detal architektoniczno – rzeźbiarski zlokalizowany w fasadowej części grobowca oraz kamienne obramowanie części ziemnej pomnika).

Bezpośrednie prace na przetransportowanych do pracowni elementach, skoncentrowano w pierwszym rzędzie na zabiegu dezynfekcji, oczyszczeniu, usunięciu nawarstwień (wtórnych uzupełnień betonowych, spoinowania) oraz kolejno demontażu płaskorzeźbionego portretu stiukowego.  Kolejnym korkiem podczas prowadzonych prac było oczyszczenie powierzchni z wyraźnej warstwy patyny atmosferycznej. Zastosowano przy tym kompilację metod praktykowanych przy oczyszczaniu kamiennych obiektów zabytkowych tj. metodę strumieniowo ścierną tzw. mikro piaskowanie oraz chemiczną. Wspomniane środki i metody stosowane były adekwatnie do uszkodzeń kamienia oraz rodzaju materiału skalnego (wapień/piaskowiec). Z uwagi na znaczny stopień dezintegracji strukturalnej piaskowca przed przystąpieniem do zasadniczego etapu oczyszczenia, koniecznym okazało się wykonanie wieloetapowego wzmocnienia strukturalnego kamienia.. Niezbędne klejenia oraz iniekcje wykonano przy zastosowaniu żywicy epoksydowej. Obecnie trwają prace konserwatorskie wokół tablic epitafijnych oraz detalu stiukowego.

 

Mamy nadzieję, że już wkrótce ruszą prace bezpośrednio na cmentarzu i zabytkowy nagrobek odzyska swoją dawną świetność!

Fot. M. Wrona