W poniedziałek (6.11) na Starym Cmentarzu Podgórskim odbyło się spotkanie komisji podczas którego omówiono zagadnienia i problemy wynikłe w trakcie realizacji robót budowlanych i prac konserwatorskich.

Podjęto decyzję m. in. o ograniczeniu szerokości głównej alei z 3,5 do 3 metrów oraz rodzaju kamienia, którym zostanie wysypana. Zrezygnowano z budowy alejki od strony ul. Powstańców Śląskich. Ograniczono wielkość lapidarium, które obecnie ma obejmować dziewięć elementów o wielkości 1,5 m na 2,5 m zlokalizowanych przy murze cmentarza. Zostaną tam umieszczone wszystkie zachowane elementy grobów pochodzące z części cmentarza zlikwidowanej w latach 1970.

Natomiast wszystkie elementy pochodzące z kaplicy Cieślików, a zachowało się ich więcej niż początkowo zakładano, zostaną umieszczone na stalowej konstrukcji, która ma zostać zaprojektowana i wykonana w kolejnym etapie prac.

Lastrykowe nagrobki pochodzące w lat 1970 zostaną wymienione na nowe, stylizowane wykonane wg kilku zaproponowanych wzorów. W pierwszym etapie, które zakończy się w przyszłym roku, zostaną wymienione 22 z nich, położone w dalszej części cmentarza.

Prace wykonywane w ramach projektu finansowanego przez Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa pod nazwą: „Ocalić najstarszą miejską nekropolię przed degradacją i zapomnieniem. Rewaloryzacja Starego Cmentarza Podgórskiego w Krakowie, miejsca spoczynku i upamiętnienia wybitnych obywateli dawniej odrębnego miasta Podgórza”.

Więcej o Starym Cmentarzu Podgórskim