Do 10 marca potrwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego „Słona Woda”. Ma on objąć ponad 13 hektarów położonych w obrębie ulic Obronnej i Słona Woda. Poniżej prezentujemy stanowisko Stowarzyszenia PODGORZE.PL:
Stowarzyszenie PODGORZE.PL zwraca się o uchwalenie użytku ekologicznego Słona Woda w zakresie pozwalającym na prawną ochronę całości terenu zielonego przed zabudową mieszkaniową wielorodzinną, oznaczoną w MPZP „Piaski Wielkie” jako MW1, MW2 i MW3.
Uzasadnienie:
– Kraków od lat jest intensywnie zabudowywany. Znikają kolejne obszary zieleni, a w ich miejsce powstają duże osiedla, których mieszkańcy nie mają w sąsiedztwie większych terenów parkowych.
Ma to miejsce również w południowo-wschodniej części Krakowa.
W dzielnicach Podgórze Duchackie i Prokocim-Bieżanów nie ma obszernego parku (tzw. parku XXL) i jest on bardzo potrzebny. Te dwie dzielnice są gęsto zabudowane osiedlami mieszkaniowymi, z dużym udziałem wieżowców, takimi jak np. Piaski Nowe, Kurdwanów Nowy, Na Kozłówce, Prokocim Nowy, Bieżanów Nowy, Osiedle Rząka czy nieco dalej położona Wola Duchacka. Niektóre z tych osiedli są nadal bardzo intensywnie rozbudowywane – np. Piaski Nowe w rejonie ul. Bochenka. Poza tym znajdują się w tej okolicy również dość gęsto zabudowane osiedla domów jednorodzinnych.
– rozwiązaniem tej sytuacji mogłoby być utworzenie dużego parku Słona Woda obejmującego cały niezabudowany, zielony teren pomiędzy ul. Kostaneckiego, Kosocicką, Obronną i Szpitalem Uniwersyteckim.
Teren nazywany Słoną Wodą jest jednym z ostatnich w Krakowie zwartych, niezabudowanych obszarów, umożliwiających stworzenie dużego, naturalnego parku. Takich właśnie, rozległych parków bardzo w naszym mieście potrzebujemy. Tylko one są w stanie zaspokoić potrzeby dużej liczby mieszkańców. Tylko na większym terenie możliwe jest stworzenie parku, który łączy wiele funkcji – część służąca rekreacji może sąsiadować z naturalną przyrodą.
– sąsiedztwo terenów zielonych i dostęp do nich, w znaczącej mierze zmniejszają zapadalność m. in. na choroby psychiczne (przede wszystkim zaburzenia depresyjne i lękowe) oraz poprawiają leczenie i dochodzenie do zdrowia w tych chorobach, co zostało udowodnione naukowo.
Podobne zjawisko udowodniono również w przypadku chorób internistycznych.
– kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Krakowa, mieszkających w otaczających teren Słonej Wody osiedlach mieszkaniowych, bardzo potrzebuje miejsca do odpoczynku i wyciszenia się, a także do rekreacji. Mieszkańcy bardzo potrzebują obszernej, zielonej przestrzeni po to, żeby – żyjąc w ciągłym stresie i wiecznym pośpiechu – mogli chociaż przez krótki czas odpocząć i zrelaksować się wśród przyrody.
– co istotne, park w tym miejscu służyłby nie tylko mieszkańcom, ale także pomagał w rekonwalescencji i dochodzeniu do zdrowia pacjentom zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala Uniwersyteckiego oraz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.
Uwaga ta jest szczególnie ważna o tyle, że zabudowa wielorodzinna, oznaczona w MPZP symbolami MW1, MW2 i MW3 została zaplanowana właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala Uniwersyteckiego – realizacja tej zabudowy przyczyni się do likwidacji zieleni w tym miejscu, co będzie miało ewidentne szkodliwe konsekwencje dla pacjentów Szpitala.
– za utworzeniem dużego parku Słona Woda przemawiają także ogromne wartości przyrodnicze i krajobrazowe tego miejsca – to nie tylko piękna, niemalże dzika zieleń, ale też dom dla wielu gatunków chronionych zwierząt, w tym ptaków i płazów. Takich miejsc jest stosunkowo mało w Krakowie a działanie terapeutyczne i relaksujące terenów zielonych jest silniejsze w przypadku „dzikiej”, naturalnej przyrody.
Przypominamy, że mieszkańcy oraz organizacje pozarządowe mogą wypowiedzieć się podczas dyżurów telefonicznych, spotkań, a także wypełniając ankietę dostępną na stronie.
Uzupełniony dokument można dostarczyć do 10 marca w formie elektronicznej: mailowo na adres: ws.umk@um.krakow.pl lub przez ePUAP z dopiskiem „Słona Woda” lub tradycyjnie: faksem 12 616 8891 a także bezpośrednio do siedziby Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa przy os. Zgody 2.
Bardzo prosimy wszystkich o wypełnienie ankiety. Ze strony UMK, do której link zamieszczony został w artykule, można pobrać formularz w postaci pliku tekstowego (MS Word) do edycji. Wystarczy wypełnić i odesłać mailem na podany adres.
Im więcej ankiet wpłynie, tym większa szansa na uratowanie Słonej wody przed zabudową.