15 grudnia br. został rozstrzygnięty, już po raz piąty, konkurs szopek Kraków Panu Bogu i światu. Organizatorami konkursu, tak jak i poprzednich edycji, byli: Parafia Zmartwychwstania Pańskiego, Osiedlowy Klub Kultury Wola Duchacka Wschód oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej. Konkurs poprzedziły trzymiesięczne warsztaty szopkarskie prowadzone przez inicjatora przedsięwzięcia Krzysztofa Szatkowskiego.

Prace oceniane są według kryteriów obowiązujących klasyczną szopkę krakowską: architektura, kolorystyka, proporcje, postacie, nowe pomysły… Jury (w składzie: Marta Przegon SPWD, Jaro Gawlik OKKWola i SPWD, ks. Bartłomiej Gzella CR i B.A. Symołon SPWD) szczególnie uważnie przyglądało się sposobowi i materiałom, z których wykonane zostały drobne elementy, wysoko oceniając pracę własną uczestników, a nie korzystanie z półfabrykatów. Tegoroczne prace przedstawiały niezwykle wysoki poziom artystyczny. Zdjęcie obok mówi zresztą samo za siebie. A gdy weźmie się pod uwagę, iż większość zaprezentowanych szopek wykonały dzieci w wieku 7-9 lat, podziw jest tym większy. Tylko w sprawach oświetleniowych do pracy zaangażowali się rodzice (ze względu na bezpieczeństwo dzieci – słusznie!). Wielu uczestników to „weterani” duchackiego konkursu. I to także tłumaczy poziom zaprezentowanych prac.

Szopki biorące udział w tegorocznym konkursie zostały podzielone na trzy grupy: dzieci, młodzież i dorosłych, lecz ponieważ tylko pierwsza grupa była licznie reprezentowana, w niej przyznano miejsca i wyróżnienia. I tak:

I miejsce – Iza i Ada Żurek (7 i 9 lat),

II miejsce – Gabriela Kupiec (7 lat),

III miejsce ex aequo – Paulina Bil (7 lat), Izabela Dziedzic (7 lat),

wyróżnienie – Oliwia Wojtanowska (9 lat);

nagroda specjalna za twórczy wkład – Maks i Dawid Pokludowie (9 i 12 lat).

W kategorii młodzieżowej za nawiązanie do motywów wschodnich, obecnych w szopkach krakowskich w latach 30. minionego wieku, nagrodę specjalną otrzymał Patryk Grzyb (15 lat). 

I dorośli. Nagrodę specjalną za przypomnienie betlejemki (szopki do przedstawień teatralnych) oraz elementy lokalne (kapliczki) otrzymał Franciszek Nowak i wyróżnienie Karol Walczak (obaj panowie z Grębałowa).

Sponsorami nagród byli – także już zwyczajowo – Spółdzielnia Mieszkaniowa „Podgórze”, Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Małopolska”, Parafia Zmartwychwstania Pańskiego i Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej. Do udziału w przyszłorocznym konkursie, w roku jubileuszu 650-lecia Woli, zapraszamy już teraz. I – po raz pierwszy w duchackim konkurskie szopek – prace dzieci są już prezentowane w kościole pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Szkolnej 4.Zapraszam serdecznie do ich oglądania przed i po nabożeństwach!

DSCF3243