20 grudnia br. został rozstrzygnięty, już po raz szósty, konkurs szopek Kraków Panu Bogu i światu. Organizatorami konkursu, tak jak i poprzednich edycji, byli: Parafia Zmartwychwstania Pańskiego, Osiedlowy Klub Kultury Wola Duchacka Wschód oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej. Konkurs poprzedziły trzymiesięczne warsztaty szopkarskie prowadzone przez inicjatora przedsięwzięcia Krzysztofa Szatkowskiego.

Prace oceniane są według kryteriów obowiązujących klasyczną szopkę krakowską: architektura, kolorystyka, proporcje, postacie, nowe pomysły… Jury (w składzie: Katarzyna Cieciura – Społeczna Szkoła Podstawowa im. Bł. C. Borzęckiej, Katarzyna Racka – utytułowana krakowska twórczyni szopek, Jaro Gawlik OKK Wola i SPWD, ks. Bartłomiej Gzella CR i B.A. Symołon – prezes SPWD) szczególnie uważnie przyglądało się sposobowi i materiałom, z których wykonane zostały drobne elementy, wysoko oceniając pracę własną uczestników, a nie korzystanie z półfabrykatów. Tegoroczne prace przedstawiały wysoki poziom artystyczny. A gdy weźmie się pod uwagę, iż większość zaprezentowanych szopek wykonały dzieci w wieku 6-10 lat, podziw jest tym większy. W sprawach oświetleniowych do pracy zaangażowali się rodzice (ze względu na bezpieczeństwo dzieci – słusznie!). Wielu uczestników to „weterani” duchackiego konkursu. I to także tłumaczy poziom zaprezentowanych prac.

Szopki biorące udział w tegorocznym konkursie zostały podzielone na trzy grupy: dzieci – 2 grupy, młodzież. I tak w kategorii 6-8 lat przyznano nagrody i wyróżnienie:

I miejsce – Róża Mystkowska (7 lat),

II miejsce – Emila Binder (8 lat),

III miejsce – Hania Szczygieł (6 lat),

wyróżnienie – Paulina Bil (8 lat).

 

W kategorii 9-13 lat przyznano nagrody:

I miejsce – Amelka i Oliwia Wojtanowskie (6 i 10 lat);

II miejsce – Milena Binder (9 lat)

III miejsce –Maksymilian i Dawid Pokludowie (10 i 13 lat).

 

I młodzież. I miejsce (i jedyne) przyznano szopce Arkadiusza Krawczyka (16 lat) za małą ruchomą szopkę. Bardzo krakowską (wiele elementów krakowskiej architektury sakralnej) i bardzo precyzyjną.

Pozostałym uczestnikom konkursu przyznano dyplomy i nagrody za udział w konkursie (Gabrysia Targosz, Kuba Targosz, Antoś Sendorek, Madzia Olszewska i Natalia Starostka).

IMG_0522Sponsorami nagród byli – także już zwyczajowo – Spółdzielnia Mieszkaniowa „Podgórze”, Małopolskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole, Parafia Zmartwychwstania Pańskiego i Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej oraz do tego grona dołączyli w tym roku: Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego oraz firma Polmex reprezentowana przez Artura Furtaka.

Do udziału w przyszłorocznym konkursie zapraszamy już teraz. A w grudniu i styczniu na wystawę szopek konkursowych. Prezentacji szopek konkursowych będzie towarzyszyła szopka Katarzyny Rackiej – 2. nagroda na ubiegłorocznym konkursie szopek krakowskich w kategorii szopek dużych.