W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”
25 – 27 września 2009
Jak co roku pod koniec września Stowarzyszenie PODGORZE.PL oraz Dom Historii Podgórza Domu Kultury „Podgórze” zapraszają do… Podgórza. Do miejsca, o którym wciąż mówi się: „nieodkryte”. Do miejsca, gdzie wciąż jest co poznawać, odnajdywać, do zakątków, w których czas się zatrzymał lub, w których minuty odmierzają zupełnie inne zegary.
Podgórze – ta jedna z najpiękniejszych dzielnic Krakowa – pełne uroku, nieopowiedzianych jeszcze historii, niepoznanych dotąd osobliwości, zaprasza wszystkich miłośników piękna, poszukiwaczy tajemnic i ciekawych świata odkrywców. Mamy tu wszystko – piękne widoki, wspaniałe budowle, miejsca tajemne, małe galerie, małe warsztaty, duże fabryki, historie poruszające, opowieści smutne, radosne i te z dreszczykiem emocji. Jak co roku koniec września należy, wypada, warto spędzić w Podgórzu. Do czego Organizatorzy szczerze namawiają i dokąd serdecznie zapraszają.

UDZIAŁ WE WSZYSTKICH WYDARZENIACH JEST BEZPŁATNY

 

PIĄTEK, 25 WRZEŚNIA – PODGÓRZANIE
Dziedziniec dawnej Fabryki Waty i Opatrunków Dobrowolskiego przy ul. Parkowej 11,godz. 19.00.
„Józef Hofmann – Podgórzanin, pianista, geniusz zapomniany czyli opowieści i anegdoty o pianiście, który wynalazł nie tylko spinacz biurowy”
Urodzony w Podgórzu w 1876 r. pianista, kompozytor i wynalazca (70 patentów) zadebiutował jako pięciolatek – „cudowne dziecko” w Ciechocinku, grając własne kompozycje
Jako ośmioletni chłopiec wystąpił w Warszawie i wykonał Koncert fortepianowy d-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta z orkiestrą prowadzoną przez ojca. Dwa lata później odbył tournee po Europie, w 1926 roku przyjął obywatelstwo amerykańskie.
W programie wieczoru fortepianowego znajdą się utwory, które najbardziej lubił i najczęściej grywał Józef Hofmann (m. in. Mozart, Chopin, Rachmaninow) w wykonaniu australijskiego pianisty: Andy`ego McConnell`a.
Usłyszymy również improwizacje, z których znany był podgórski wirtuoz światowej sławy. Improwizował i o Józefie Hofmannie opowiadał będzie Artur Łukiewicz.

SOBOTA 26 WRZEŚNIA – MIEJSCA

Apteka pod Orłem, Plac Bohaterów Getta 18,
godz. 10.00.
Historia getta w Podgórzu, oprowadzanie po ekspozycji i spacer po terenie byłego getta.
Oprowadza: Małgorzata Polzer.

“Krawal” Krakowska Wytwórnia Lalek, ul. Bonarka 21, www.krawal.com.pl,
godz. 10.00.
Jak z plastikowych główek, rączek, nóżek i tułowia powstaje ukochana Ola, Ala i Lola – czyli zwiedzanie jedynej w Polsce, a na pewno najstarszej Fabryki Lalek.

Prywatna Kolekcja Samochodów KDL z Czasów PRL-u,
ul. Rydlówka 5, NOWE MIEJSCE
godz. 10.00-12.00.
wejście przez bramę obiektów Relax Care (Zakład Kąpielowy w Parku Matecznego)
Obejrzymy prywatne zbiory samochodów z tzw. Demoludów: Wartburgi, Skody, Tatry, Maluchy, Warszawy. Na chodzie i w dobrym stanie. Usłyszymy ciekawe historie dotyczące powstania i produkcji samochodów, ich losów na polskich drogach. Będziemy mogli zapytać co trzeba zrobić, by zabytkowe już pojazdy nie trafiały do składnic złomu, jak je restaurować i utrzymywać przy życiu. Zwiedzanie dla wszystkich kochających stare samochody.
Oprowadza: Grzegorz Warkowski

Elektrownia Wodna “Dąbie”, (obok Stopnia Wodnego Dąbie, wejście od strony Podgórza),
godz. 10.00, 11.00, 12.30.
(Grupy po 20 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach 21-25 września, godz. 11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 012 396 39 49).

Elektrownię przekazano do eksploatacji w roku 1961. Korona zapory jest wykorzystywana jako most dla komunikacji przez Wisłę. Budowa stopnia wodnego uregulowała poziom rzeki Wisły na terenie Krakowa, a wraz z budową stopnia w Przewozie (1954 r.) zapoczątkowała program zabudowy górnej Wisły umożliwiający prowadzenie transportu wodnego.

Stopień Wodny “Dąbie”, ul. Ofiar Dąbia (wejście od strony Krakowa), godz. 10.45, 11.45, 13.15.
(Grupy po 20 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach 21-25 września, godz. 11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 012 396 39 49). Co to jest jaz, czym jest zapora czołowa, a co to klapy lodowe? I po co spiętrzono wody Wisły? Czyli wszystkie zalety i wady stopnia wodnego „Dąbie”.

Galeria Teranga, ul. Kalwaryjska 48,

godz. 10.00 – 15.00.

Pokaz gry na bębnach, degustacja afrykańskich herbat, opowieści o Czarnym Lądzie – wizyta w najsłynniejszej i jedynej zarazem w Podgórzu galerii sztuki Afrykańskiej.

Areszt Śledczy, Kraków Podgórze, ul. Czarnieckiego 3,

godz. 10.45, 13.15, 14.50.

(grupy po 10 osób) wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: nr telefonu: 012 396 39 49 lub pocztą elektroniczną na adres: pawel@podgorze.pl z podaniem nr dowodu osobistego lub paszportu (wymogi władz aresztu) do 24 września włącznie.

Osoby wchodzące na teren aresztu powinny posiadać ze sobą w/w dokument ze zdjęciem stwierdzający tożsamość.

W programie: pokazy multimedialne dotyczące działalności penitencjarnej aresztu oraz udostępnienie dla zwiedzających wybranych części jednostki.

Gmach dawnego sądu powiatowego i urzędu podatkowego miasta Podgórza, wybudowany w 1905 roku wg projektu Ferdynanda Lieblinga.

„LACH GALLERY’, Rynek Podgórski 2/5,

godz. 10:00- 14:00.

Grzegorz Lach zaprasza do galerii na wystawę zdjęć pt. 'Niezwykłe Podgórze’.

Jest to cykl fotografii ukazujących niezwykłe piękno tej odkrywanej na nowo

Dzielnicy. Jej magiczne pejzaże, architekturę oraz urokliwe zaułki utrwaliła

obiektywem aparatu fotograficznego młoda mieszkanka Podgórza, Katarzyna

Drabek, absolwentka Liceum Plastycznego w Krakowie, obecnie studentka

Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, pochodząca z rodziny od pokoleń

związanej z fotografią.

„LACH GALLERY’, ul. Krakusa 7,

godz. 11:00- 13:00.

Grzegorz Lach zaprasza nas do najstarszej pracowni renowacji mebli antycznych, nieprzerwanie działającej w Krakowie od 1950 roku na prezentacje poszczególnych etapów renowacji mebli zabytkowych takich jak: fornirowanie, uzupełnianie ubytków i politurowanie.

Instytut Odlewnictwa, www.iod.krakow.pl, ul. Zakopiańska 73,

godz. 11.00. NOWE MIEJSCE

Instytut od 1946 roku pełni rolę wiodącego ośrodka badawczo-rozwojowego dla polskiego odlewnictwa. Brzmiące jak szyfry szpiegowskich departamentów nazwy działów i centrów, Instytutu Odlewnictwa, tajniki sztuki odlewniczej – to to, co przed nami odsłoni i co wyjaśnią nam pracownicy Instytutu. Dowiemy się o historii odlewnictwa, zwiedzimy m. in. Pracownię Odlewnictwa Artystycznego, Instytut zaprezentuje nam Centrum Szybkiego Prototypowania, służące szybkiemu wytworzeniu i prezentacji wyrobu w postaci rzeczywistej, w momencie gdy prezentacja wyrobu w postaci wirtualnej jest niewystarczająca.

Gimnazjum nr 34, (dawniej Szkoła Podstawowa nr 23), ul. kpt. Potiebni 7, www.gim34.edukonekt.pl,

godz. 11.00 .

Zapraszamy do obejrzenia neoklasycystycznego budynku szkoły, która jako pierwsza w Polsce, otrzymała imię Henryka Sienkiewicza. Księgi uczniów z drugiej połowy XIX wieku, protokoły Rad Pedagogicznych od 1900 roku, list Sienkiewicza do uczennicy szkoły, to tylko ułamek tego, co zobaczymy. Jest to jedyna okazja by zwiedzić piwnice, strych i szkolny ogród w wyrobisku dawnego kamieniołomu. Szczególnie absolwentów Szkoły Podstawowej nr 23 i Gimnazjum nr 34 zapraszamy na sentymentalną wycieczkę.

Oprowadza: Anna Kurek.

TVP KRAKÓW, ul. Krzemionki 30

godz.: 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30. NOWE MIEJSCE

(Grupy po 20 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach 21-25 września, godz. 11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 012 396 39 49).

Zbiórka grup: na dziedzińcu TVP Kraków. Podczas wizyty zobaczymy m.in.: newsroom, studia, reżyserki oraz magazyn rekwizytów.

„Cafe RęKawka” – kawiarnia, palarnia kawy i sklep z kawą, ul. Brodzińskiego 4b.

godz. 11.30.

Zapraszamy na poranne spotkanie wokół rozgrzanego pieca do prażenia kawy – będziemy wypalać zielone ziarno i przy kawie rozmawiać o kawie, ale nie tylko: proponujemy pogawędkę o Podgórzu – minionym i dzisiejszym. Najlepszym „zaczynem” do naszej rozmowy będą przyniesione przez Was zdjęcia dawnego Starego Podgórza lub innej pamiątki związane z naszą dzielnicą.

Galeria na Placu, dawny budynek dworca autobusowego na Placu Bohaterów Getta (dawniej Zgody). NOWE MIEJSCE

godz. 12.00, 13.00, 14.00.

Pokaz odbijania grafik – prowadzenie Teresa Frodyma

Pleksoryt, akwaforta, mezzotinta… to brzmiące jak magiczne zaklęcie zaproszenie do świata grafiki.

O tajnikach tej techniki plastycznej opowiedzą w towarzystwie znanej krakowskiej graficzki Teresy Frodymy właściciele „Galerii na Placu” – Maja Jafiszow i Grzegorz Szydło. Na miejscu możliwość wykonania matrycy i odbicia własnej grafiki.

“Format” – Sztukaterie gipsowe, www.sztukaterie.com.pl, ul. Limanowskiego 48,

godz. 12.00 i 13.00 .

Gips już w XVIII wieku został uznany za doskonały materiał dekoracyjny, z którego można tworzyć oryginalne kompozycje architektoniczne. Tajniki powstawania sztukaterii gipsowych, które zdobią mieszkania, obiekty sakralne, hotele, restauracje itp.

Zapraszają: Państwo Dorota i Paweł Płaszczak

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy OO Redemptorystów, ul. Zamoyskiego 56, www.redemptorysci.krakow.pl

godz. 12.00 -14.00.

Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy został zbudowany w latach 1904-1906, wg projektu architekta Jana Sas-Zubrzyckiego. To trzynawowa świątynia neogotycka, z elementami neoromańskimi, zbudowana na planie krzyża, z nawą główną zamkniętą półkolistą absydą. W programie zwiedzanie kościoła i klasztoru. Będziemy również mogli zapoznać się z historią Zakonu Redemptorystów i jego działalnością misyjną.

Dawny Skład Solny, ul. Na Zjeździe 8,

godz. 12.00.

Historia spławu soli Wisłą i budynku podgórskiego składu solnego.

Opowiada Małgorzata Międzobrodzka (Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce).

CRICOTEKA w Podgórzu, ul. Nadwiślańska 4, www.cricoteka.pl,

godz. 13-19.

Cricoteka zaprasza do obejrzenia wystawy, która prezentuje projekt krakowskiego IQ2 Konsorcjum – Wizja Sp. z o.o. – Stanisław Deńko i nsMoonStudio Sp. z o.o.- Piotr Nawara, Agnieszka Szultk, który otrzymał I nagrodę w międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” przy ul. Nadwiślańskiej i który został przyjęty do realizacji. Ekspozycja 18 plansz przedstawiających plany i wizualizacje projektu, a także powiększenia fotografii z prezentacji obiektu Goplany na podwórzu podgórskiej kamienicy, uzupełnione zostaną fotografiami ilustrującymi usytuowanie planowanej inwestycji w panoramie Podgórza oraz przedstawiającej widok na miasto z punktu widokowego przyszłego muzeum. Będzie to jedna z ostatnich okazji odwiedzenia budynku dawnej Elektrowni Podgórskiej w obecnym stanie. Jesienią br. planowane jest bowiem rozpoczęcie prac budowlanych, których zakończenie przewidziane jest na koniec roku 2011.

Podgórska Biblioteka Publiczna, ul. Powroźnicza 2, www.podgorska.krakow.pl, NOWE MIEJSCE

godz. 13.30.

Kiedyś posiadłość należała do córki Jana Matejki, potem do przemysłowca, oficera gestapo, po wojnie był tu komitet PZPR, potem żłobek. Od 1995 roku siedziba biblioteki. Zapraszamy na oprowadzanie po budynki i ogrodzie.

Galeria Rękawka, ul. Limanowskiego 13,

godz. 11.00-18.00.

Wystawa malarstwa Zdzisławy Koblańskiej. Zobaczymy obrazy olejne i akwarele, w tym pejzaże, portrety i martwą naturę.

Uwaga ważne! Otwarte warsztaty plastyczne od godziny 14.00!

Pracownia Pozłotnicza “Ossolin Art”, ul. Węgierska 13,

godz. 14.00 i 16.00.

Fruwające płatki złota, stare ramy i skrzydła anielskie, malarskie zaświaty i tajemnice obrazów pod obrazem czyli pełne tajemnic królestwo renowacji, tworzenia, poszukiwania -Węgierska 13.

Zapraszają Państwo Agata i Konrad Ossolińscy.

Dawna Lodownia, Miejska, Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 im. Odona Bujwida, www.zsgnr2-krakow.pl, ul. Zamojskiego 6,

godz. 14.00, 15.00.

Gdzie podgórscy kupcy przetrzymywali towary, dokąd wędrował lód z Wisły i gdzie zawsze panuje temperatura stała, bliska zero stopni Celsjusza? Przed nami liczące 130 lat wykute w skałach korytarze lodowni miejskiej oraz inne tajemnice najstarszej Szkoły Gastronomicznej w Krakowie.

Oprowadza: Adam Dziedzic.

Dom “POD LIPKAMI”, ul. Zamojskiego 18,

godz. 14.00 -16.00.

Jeden z najstarszych budynków Podgórza, wybudowany zapewne jako zajazd, istniał już na pewno w 1779 roku. Od 1820 roku w posiadaniu rodziny Rehmanów, której historię poznamy. A do zobaczenia: niewielka lodownia wykuta w skałach, podwórze, a dla odważnych zejście do ogromnych piwnic.

Zapraszają Państwo Janina Rehman i Stanisław Jerzy Tomasz.

Parafia Świętego Stanisława Kostki ul. Konfederacka 6, www.parafia.salezjanie.pl,

godz. 14.00-16.00.

Kościół pod wezwaniem świętych Stanisława Kostki i Jana Bosko ma dosyć krótką historię ale zdążył się już mocno wpisać w najnowsze dzieje Krakowa. Jego śmiała, jak na lata trzydzieste XX w., architektoniczna bryła góruje nad Dębnikami.

Zapoznamy się z historią powstania kościoła, będziemy podziwiać bogato zdobione wnętrza, dowiemy się od gospodarzy o historii i współczesnej działalności zakonu Salezjanów. Nie zabraknie opowieści o miejscach bardzo ważnych dla Karola Wojtyły. Wyświetlany będzie film „Święte Dębniki”, a o 14.30 i 15.30 wysłuchamy krótkich koncertów. Na organach zagra prof. Mieczysław Tuleja.

Oprowadzają: ojcowie Salezjanie.

Budynek dawnej fabryki “Kryształ”, ul. Lwowska 30,

godz. 15.00.

Gdzie znajdowała się pomadkarnia, czekoladkarnia i inne smakowicie brzmiące działy. Kto produkował 600 ton cukierków i 200 ton czekolady rocznie. Czyli burzliwe dzieje Parowej Fabryki Cukrów i Czekolady “Kryształ” założonej w 1913 roku.

Opowiada: Anna Konieczkowska.

Dwór. Przedszkole nr.52, ul. Estońska 2,

godz. 16.00-18.00

Czy w dworze wolskim straszy? – zwiedzanie zespołu dworsko-parkowego przy ul. Estońskiej na Woli Duchackiej.

Zaprasza: Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej.

Dom Historii Podgórza, ul. Limanowskiego 13,

godz. 17.00.

Wernisaż wystawy Zenony Stróżyk-Stulgińskiej – „Biżuteria z tej ziemi”.

Mieszkająca od 60. lat w Podgórzu, autorka biżuterii, rodowita rawiczanka, autorka bardzo wielu wystaw w podgórskiej „Galerii Rękawka”, wieczorów literackich, wspomnieniowych, autorka książki „Dziewczynka z tamtych lat” oswoiła sznurek wiele lat temu. W jej rękach zamienia się w eleganckie torebki, fantazyjne sukienki, nietuzinkowe domowe detale, a odkąd oswoiła jeszcze kamienie – w szykowną, artystyczną biżuterię.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4,

godz. 18.30.

Seans filmowy w bramie – pokaz filmu dokumentalnego Drugie życie w reżyserii Pauliny Fiejdasz. Po projekcji spotkanie z autorką. (W razie deszczu wewnątrz)

Drugie życie opowiada historię Izaaka Landersdorfera, który pod tym nazwiskiem figurował na „Liście Schindlera”. Po wojnie zmienił nazwisko na polsko brzmiące ukrywając swoją tożsamość. Izaak zabiera przypadkowo spotkaną dziewczynę – reżyserkę filmu, w podróż do swojej przeszłości, spacerują po dawnym Getcie, fabryce Oskara Schindlera w Krakowie.

NIEDZIELA 27 WRZEŚNIA – SPACERY

Dwie wieże – podgórskie forty, od TVP Kraków do kopca Krakusa

godz. 10.00,

zbiórka przed TVP Kraków,

Zobaczymy linie austriackich fortyfikacji z XIX wieku, wyznaczoną pierwotnie wieżami artyleryjskimi „Krzemionki” i „Św. Benedykt”. Wśród prezentowanych obiektów znajdą się zarówno te dobrze zachowane i powszechnie znane jak i relikty, zwykle umykające uwadze bądź w małym stopniu kojarzone z historycznym budownictwem wojskowym. Uzupełnieniem programu będą ślady niemieckich prac fortyfikacyjnych z okresu drugiej wojny światowej.

Oprowadzają: Marcin Mikulski i Waldemar Brzoskwinia (Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji, Oddział Krakowski)

Ludwinów – trzecie przedmieście Podgórza?
godz. 12.00,
Zbiórka przystanek oś. Podwawelskie (kier. Mateczny)
Oprowadza: Janusz Guzik

Spacer po Parku Jerzmanowskich
godz. 12.45 i 14.00,
Zwiedzanie Parku, Kościoła Rektoralnego, omówienie plebanii, Pomnika Lotników oraz wieży ciśnień (bez wnętrz Pałacu).
Oprowadza Roman Rozlachowski (Towarzystwo Przyjaciół Prokocimia)

Kamieniołom Libana
godz. 13.00,
Zbiórka przy kładce dla pieszych nad ul. Powstańców Śląskich (po stronie kamieniołomu)
Oprowadza: Mirosław Sulma

Kościół św. Józefa, Rynek Podgórski, www.jozef.diecezja.pl,
godz. 13.00-15.30,
Wyjście na wieżę oraz zwiedzanie i prezentacja historii Kamieniołomu im. Jana Pawła II.

Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej, ul. Zakopiańska, www.katolicki.net
godz. 13.00,

Oprowadzanie po kościele, wejście na wieżę i chór oraz koncert organowy w wykonaniu Tomasza Soczka.
Oprowadza: Sylwia Kaczmarczyk-Zając

Lokomotywownia Kraków Płaszów,

godz. 13.30 15.00 16.30,

Zbiórka przed budynkiem dworca Kraków Płaszów.

Oprowadza: Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie

Spacer powoli po Woli Duchackiej,

godz. 15.30,

Spacer powoli po Woli Duchackiej, m.in. zwiedzanie kościoła Zmartwychwstańców, ul. Szkolna 4, w towarzystwie ks. Dariusza Tabora CR oraz zabytków starej Woli.

godz. 17.00,

„Zasłużeni dla Woli Duchackiej” – teatralny spacer po cmentarzu przy ul. Wspólnej”. W role przewodników wcielą się aktorzy-mimowie z Teatru Nikoli i ich goście oraz mieszkańcy Woli.

Zaprasza: Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej.

Specjalnie dla dzieci: Legendy Podgórza czyli bajka plenerowa,

godz. 16.00,

spotkanie przed bramą do Parku Bednarskiego przy ul. Parkowej.

Opowiadają: Ela Lang i aktorzy Teatru Otwartego

Nie będzie to zwykły spacer. Nie będzie to zwykła bajka. Przekonają się o tym wszyscy, którzy przybędą na spotkanie z podgórskimi legendami. Już w bramie do Parku Bednarskiego – dawnej Szkole Mistrza Twardowskiego przywita wszystkich właśnie sam Mistrz. Czy na spotkanie przybędzie sam? Czy też towarzyszyć mu będzie Księżniczka ze Wzgórza Lasoty, może zjawi się sam Krak? Na pewno nie ominie nas spotkanie z Czartem wszak Mistrz jemu oddał duszę…

Obóz Płaszów – zwiedzanie terenu obozu i dawnego cmentarza żydowskiego

godz. 17.00,

Zbiórka pod pomnikiem Wyrwanych Serc.

Oprowadza: Ryszard Kotarba (Instytut Pamięci Narodowej)

Zagubione koleje Podgórza i Zabłocia,

godz. 17.00,

Zbiórka na schodach, naprzeciwko przystanku Nowy Cmentarz Podgórski.

Oprowadza: Waldemar Komorowski (Muzeum Narodowe w Krakowie)

Dwór Czeczów, ul. Ks. Popiełuszki 36, www.dworczeczow.pl,

godz. 17.00,

Zwiedzanie Dworu Czeczów z przewodnikiem Bogną Wernichowską – redaktorką, pisarką, która przybliży historię, tajemnice i anegdoty związane z  rodziną Czeczów oraz takimi miejscami jak stare dwory.

Jazz Club Drukarnia, ul. Nadwiślańska 1

Godz. 20.00

Na finał koncert-niespodzianka!

Po angielsku/English:

Podgórze for Beginners – guided walk (wersja angielska),

godz. 11.00

Zbiórka przed kościołem św. Józefa (Rynek Podgórski),

oprowadza Marcin Ziobro.

Sunday (27. 09. 09), starts: 11.00 a.m., meeting point: St. Joseph`s Church (Rynek Podgórski), guide: Marcin Ziobro.

——

ORGANIZATORZY

Stowarzyszenie PODGORZE.PL

Dom Historii Podgórza Domu Kultury „Podgórze”

Program dostępny również na stronach: www.podgorze.pl oraz www.edd.com.pl

Kontakt z organizatorami: email: pawel@podgorze.pl, tel.012 396 39 49.

ORGANIZATORZY ZASTRZEGAJĄ MOŻLIWOŚĆ ZMIANY W PROGRAMIE Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH

Współpraca:

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej

Towarzystwo Przyjaciół Prokocimia

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie

Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji

Teatr Otwarty TO

Hotel Dwór Kościuszko

Rada Dzielnicy XIII

Podziękowania dla właścicieli i administratorów obiektów oraz dla przewodników.

Specjalne podziękowania dla p. Jerzego Donimirskiego za organizację wieczoru inauguracyjnego

Podziękowania za pomoc dla Związku 5-tych i 29-tych Drużyn Harcerskich „BRACTWO”

Patronat medialny:

DZIENNIK POLSKI, TVP KRAKÓW, RADIO KRAKÓW, MODNY KRAKOW