Zapraszamy na kolejne otwarcie Depozytu Pamięci. Tym razem o swoim pradziadku opowie nam nasz sąsiad Jacek Stawoski. Pradziadek – to Ignacy Grządziel. Jego pokaźny portret znają Państwo z naszej wystawy głównej – reprezentuje cech rzemiosł Podgórza. Nasz bohater był zakochanym w Podgórzu kowalem, radnym, wspomnianym przełożonym cechu Podgórza. Urodził się 1861r. w Wadowicach.
W 1901 roku przy ul. Wielickiej 8 na tyłach okazałej secesyjnej kamienicy przy ul. Płaszowskiej (obecnie Powstańców Wielkopolskich) pradziadek zbudował „budynek dla warsztatu kowalskiego i stelmachowskiego z mieszkaniami na piętrze”.
Kuźnia z paleniskiem znajdowała się w dzisiejszym serwisie rowerowym a warsztat stelmachowski w obecnym znanym sklepie rowerowym. Na pierwszym piętrze było mieszkanie pradziadków i mieszkanie dla czeladników zatrudnionych przez pradziadka.
Warsztat kowalski rozrósł się do małej fabryczki bryczek i powozów które pradziadek wystawiał nawet w Wiedniu i otrzymywał tam wyróżnienia i nagrody.
Z czasem odkupił frontową okazałą kamienice i przeprowadził się do mieszkania z balkonem na I piętrze a na parterze miał biura i pracownie tapicerską.
Ignacy Grządziel jako jeden z wiodących rzemieślników miasta Podgórza wybrany został w 1900 na przełożonego cechu Podgórza i przez trzy kadencje pełnił funkcje radnego najpierw miasta Podgórza a później Krakowa.
5 lipca 1915 r towarzyszył, na Moście Krakusa, prezydentom Leo i Maryjewskiemu w połączeniu obydwu miast. Jego podpis widnieje na pierwszym miejscu wśród trzech radnych którzy podpisali Układ o połączeniu. O historii kamienicy, o pradziadku opowie nam autor Depozytu Pan Jacek, w środę o 18.00, zapraszamy będzie bardzo ciekawie!