Leżąca na pograniczu Europy i Azji Armenia to kraj pełen surowego piękna, bogatych tradycji sięgających czasów starożytnych oraz otwartych, serdecznych ludzi. Nazywana Krajem Owocu Granatu zachwyca górskimi krajobrazami i monumentalną architekturą wczesnośredniowiecznych klasztorów. To właśnie stąd pochodzi Ani Muradyan, Ormianka od 1993 roku mieszkająca w Polsce, ceramiczka, malarka, projektantka wnętrz, mebli i biżuterii, której wystawę zaprezentujemy w Galerii Lipowa 3.

Ani Muradyan jest niezwykle silnie związana z krajem swojego pochodzenia, co odciska piętno w pracach, które tworzy. Glina szamotowa, odzwierciedlająca surowość ormiańskiej przyrody, połączona z kolorowym szkliwem, złotem i srebrem tworzy barwną mozaikę, przypominając pełen ornamentalnego przepychu orientalny dywan. Litery alfabetu ormiańskiego, dla laików dekoracyjne w samej swojej istocie, ozdabiają prace Ani niekiedy jedynie w formie graficznego znaku, a niekiedy tworzą dłuższe sentencje, fragmenty wierszy, cytaty. Ceramiczne maski, czyli Magiczne Duszki Ani Muradyan, odwołują się zaś do bogato zdobionego narodowego stroju Armenii.

Zapraszam do Galerii Lipowa 3 na wyjątkowy wernisaż. Na Gości czekać będzie muzyczna niespodzianka, która pośród prac Ani Muradyan pozwoli poczuć ducha Armenii – Perły Kaukazu. Na starożytnym symbolu kultury Ormian – duduku, zagra Zofia Trystuła-Hovhannisyan.

Aleksandra Skorek, kurator wystawy

 

Wernisaż wystawy: 7 września 2018, godz. 18.00

Wystawa otwarta: 07.09. – 03.11.2018

Kurator wystawy: Aleksandra Skorek

pn-pt: 10-18

sb: 10-16

Wstęp wolny

______________________________________________________________________________

Ani Muradyan – urodzona w Armenii, w Polsce od 1993 roku. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie (kierunek: ceramika artystyczna) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Architektury Wnętrz, dyplom z wyróżnieniem w 2006 r.), pedagog edukacji plastycznej. Zajmuje się ceramiką, projektowaniem wnętrz, malarstwem.
W swoich pracach sięga do historii, religii i sztuki Armenii, czerpiąc inspiracje z bogatej symboliki kultury ormiańskiej.