Trwa zbiórka podpisów pod listem mieszkańców Podgórza do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie dr inż.arch. Jana Janczykowskiego ws kiosków, które zgodnie zgodnie z ostatnim projektem mają pozostać na Rynku Podgórskim. Oto jego treść:

Prace remontowe Rynku Podgórskiego zbliżają się do końca gdyż udostępnienie płyty Rynku ma nastąpić w czerwcu na obchody 100 lecia połączenia Podgórza z Krakowem. Duża rozbieżność tego co jest realizowane w stosunku do pierwotnego projektu wzbudza oczywiście wiele kontrowersji. Wprowadzone zmiany zapewne zostaną poddane ocenie przez fachowców i społeczeństwo po zakończeniu robót, a więc jak zwykle za późno.

Jednakże pomijając szczegóły zmian architektonicznych (historycznej kompozycji płyty rynku, zieleni, rozwiązań komunikacyjnych, małej architektury , funkcjonalności) całkowicie niezrozumiałe jest pozostawienie na płycie rynku dwóch obskurnych „bud” kwiaciarnianych. Swoim gabarytem niedostosowane są do przestrzeni rynku nie mówiąc o ich fatalnym wyglądzie i architekturze.

Nasuwa się przy tym pytanie: dlaczego uzgadniane były i akceptowane przez Konserwatora Zabytków kształty lamp oświetleniowych, kolorów nawierzchni kostki i jej kształtów, ławek, koszów na śmieci czy nawet murków wentylacyjnych i barierek publicznego szaletu, skoro kioski pozostały poza jakąkolwiek oceną ?

Dotychczasowa lokalizacja kiosków była czasowa, również forma „pawilonów” dopuszczona do czasu przebudowy Rynku Podgórskiego, a umowy zezwalające prowadzącym działalność gospodarczą na ich funkcjonowanie, były przez zarządzających terenem okresowo przedłużane.

Urząd Konserwatorski, w którego imieniu Pan wydaje decyzje jako Wojewódzki Konserwator Zabytków w fazie uzgadniania projektu przebudowy Rynku Podgórskiego – o ile nam wiadomo – wydał decyzję zatwierdzającą projekt uwzględniający usunięcie kiosków kwiatowych z płyty rynku. W terminie późniejszym stanowisko to bez odwołania decyzji administracyjnej ulega zmianie i w piśmie z 26 listopada 2014 roku do P.B.R. „SKO-BUD” będącym wykonawcą remontu Rynku Podgórskiego nakazuje …”zachować kiosk przeznaczony do demontażu (F) i …” Kioski F i F1 mają być rozmieszczone symetrycznie względem osi placu.”

Kolejnymi pismami z 22.12.2014r oraz 9.02.2015 r. powiadamia Pan Panią Henryki Momot o swojej decyzji nakazującej pozostawienie kiosków nazwanych w drugim piśmie budynkami kwiaciarni.

Wnosimy w tym miejscu uwagę, że nakazywanie przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zachowania dotychczas istniejących kiosków (bud kwiaciarnianych), które nie są objęte ochroną zabytkową nie mieści się w kompetencjach tego Urzędu i może stanowić naruszenie prawa. W prawach konserwatorskich mieści się jedynie dopuszczenie lokalizacji ewentualnych kiosków z warunkiem zatwierdzenia miejsc ich posadowienia , gabarytów, architektury i kolorystyki.

Teren, na którym nakazuje Pan pozostawienie kiosków poza tym, że jest objęty ochroną konserwatorską jest jednak terenem gminnym i sprawy związane z dopuszczeniem handlu (umowami czy decyzjami handlowymi), rodzaju handlu, sposobu użytkowania terenu przez ewentualnego handlowca należy do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Jednostka ta w drodze przetargu winna wyłonić podmioty gospodarcze, które na określonych warunkach lokalizacyjnych , czasowych oraz cenowych prowadziłyby działalność handlową.

Tymczasem robi to całkowicie nieprawnie Urząd Konserwatorski uprawniając Panią Momot do dalszego prowadzenia kiosku kwiaciarnianego. Takie stanowisko przyczynia się do poniesienia strat należnych gminie dochodów uzyskanych w drodze przetargu i nierównego traktowania podmiotów gospodarczych.

Pismem tym także wyrażamy protest przeciwko przywłaszczaniu sobie przez kogokolwiek miejsc na   terenie gminy – w tym wypadku na płycie Rynku Podgórskiego, miejscu szczególnym dla Podgórzan i całego miasta Krakowa . Czyni to Pani Henryka Momot , wobec której Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz ZIKiT działający z ramienia Prezydenta Miasta Krakowa są bezsilni i zmierzają do akceptacji innych jeszcze strat finansowych spowodowanych niemożliwością przebudowy płyty rynku w miejscu posadowienia kiosku kwiatowego.

My niżej podpisani mieszkańcy Podgórza i Krakowa sprzeciwiamy się dalszej lokalizacji na płycie rynku dotychczasowych kiosków, które winny zostać usunięte. Domagamy się przeprowadzenia przetargu na ewentualne nie stałe stanowiska sprzedaży kwiatów uzgodnione co do wyglądu, wielkości i kolorystyki przez Urząd Konserwatorski oraz Plastyka Miasta.

Prosimy o udzielenie odpowiedzi na nasze uwagi i postulaty.

 

W załączeniu podpisy mieszkańców.

Otrzymują :

1x adresat

1x Sz.P. Tadeusz Trzmiel Prezydent Miasta Krakowa

1x Sz.P. Jerzy Marcinko Dyrektor ZIKiT

1x Rada Dzielnicy XIII Podgórze

1x PBiR „SKO-BUD”