Trwają skomplikowane przygotowania do widowiska z okazji 225-lecia Podgórza. Józef II ze swoim dworem wyjechał na zaprzyjaźnioną Białoruś, Kandyd na Mazury kręcić niskobudżetowy film [w międzyczasie go okradziono, a miał zostać okradziony dopiero w widowisku], jego świta konspiruje w Lublinie, szef Teatru Otwartego i ekipy ratunkowej w czasie cholerycznej zarazy zaliczył bardzo podobne objawy, ale przeżył. Za chwilę się dowiem, że dyrektorowi Teatru Wagabunda odpowiedzialnemu za powódź w 1831 zaleje mieszkanie, Mistrz Twardowski trafi szóstkę w Totolotka, a Lud Podgórza, biorący udział w manifestacji z 1846, zostanie aresztowany i osadzony w wyniku demonstracji w obronie drzew na Błoniach lub w obronie bezdusznie eksmitowanych lokatorów. Szukamy demonstrantów do sceny z 1846 roku, muszą wznosić okrzyki, a może i zostaną ranni od austriackich kul, a przede wszystkim muszą kochać Podgórze w sposób ekstremalny. Będą walczyć z wojskiem cesarskim o wolność dla swej małej ojczyzny. Najbliższa próba sceny w środę 9 września o godz. 17.00 na pl. Niepodległości. Szykowana jest również tajna gazetka, drugi numer Podgórzanki, pełen zabawnych anegdot z życia bohaterów spektaklu.. A poniżej kilka słów o tym magicznym wydarzeniu, jakie jest szykowane na 12 września.
Widowisko plenerowe „Zasłużeni dla Podgórza – Podgórski Kandyd czyli optymizm”.
250 lat temu pisarz i filozof epoki Oświecenia Wolter opublikował powiastkę filozoficzną „Kandyd czyli optymizm”, to jedno z najważniejszych dzieł Mistrza. 25 lat później jeden z najważniejszych władców, wcielających w życie system absolutyzmu oświeconego, cesarz Józef II Habsburg założył miasto Podgórze. Od kilku lat cieszył się pełnią samodzielnej władzy i realizował się w ustalaniu praw nowoczesnego państwa [został autorem 6 tysięcy dekretów]. Można powiedzieć, że Podgórze założył w okresie szczytowym swojego panowania.
Postanowiliśmy połączyć te dwa fakty, dwa jubileusze i spojrzeć z tej perspektywy na świat obecny, na nas samych. Być może dzisiejszy świat niewiele się różni od tamtego świata bez komputerów, internetu, telewizji, telefonów komórkowych i pism kolorowych. Będziemy obserwować dzieje współczesnego Kandyda dziwnie zaplątanego w historię miasta Podgórze. Nasz bohater obudzi się na wielkim targowisku historii: spotka cesarza, będzie budował most Karola w 1802, zostanie obrabowany, pobity, pochłonięty przez powódź w 1813, dotknięty zarazą w 1831, ranny podczas demonstracji w 1846, przeżyje wielki boom ekonomiczny przełomu XIX/XX w. oraz gwałtowany kryzys, spotka jeszcze dziwnym trafem Mistrza Twardowskiego i będzie budować kopiec Kraka.
[Widowisko rozgrywa się w kilku punktach placu, jest to coś w rodzaju targowiska, przez pierwsze 20 minut mamy okazję zapoznać się z bohaterami opowieści, zachęcającymi do odwiedzin przy swoich stoiskach, platformach, podestach]
Widowisko pod tytułem: „Zasłużeni dla Podgórza – Podgórski Kandyd czyli optymizm” rozpocznie się w sobotę 12 września o godz. 17.00 na pl. Niepodległości (obok hali K.S. Korona).
W spektaklu udział biorą:
Józef II i jego świta – Mikołaj Wiepriew i Teatr Nikoli. Budowniczowie mostu Karola i odpowiedzialni za powódź w 1813 – Teatr Wagabunda. Ekipa ratunkowa w czasie epidemii cholery w 1831 – Teatr Otwarty. Demonstranci z 1846 – Lud Podgórza, ochotnicy. Wojska austriackie z 1846 – Szkoła Fechtunku Aramis. Mieszkańcy Podgórskiego El Dorado z przełomu XIX/XX w. – Teatr Otwarty. Mistrz Twardowski i jego szkoła – Andrzej Talkowski i Kabaret Kuzyni. Budowniczowie kopca Kraka – Teatr Wjazdowa. Kandyd i jego świta – Jakub Węgrzyn i Grupa Ivent Tektura. Spektakl wymyślił i reżyseruje – Jaro Gawlik. Oprawcą muzycznym jest – Karol Wilkoszewski
Przedstawienie odbywa się w ramach jubileuszu 225-lecia założenia miasta Podgórze. Honorowym patronatem objął je Prezydent Krakowa. A zapraszają Porozumienie Dzielnic „Podgórze Razem”, Rada Dzielnicy XIII i Dom Kultury Podgórze.
Można to widowisko ująć także w taki sposób: Spektakl mówi o naszych codziennych katastrofach – o przebudzeniu w nieznanym miejscu, spotkaniu z władzą, obrabowaniu, pobiciu, pierwszej pracy, o kłopotach w wyniku zaburzeń atmosferycznych, o chorobach, udziale w imprezie masowej, o nagłym prosperity i upadku, spotkaniu z zawodowym oszustem i o budowaniu wszystkiego od początku.