Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na Wieczór Pamięci Mietka Pempera.

23 listopada o godz. 17.00 zapraszamy do Fabryki Emalia Oskara Schindlera na Wieczór pamięci Mietka Pempera.

Mieczysław (Mietek) Pemper, urodzony 24 marca 1920 roku w Krakowie, w chwili wybuchu wojny student Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W czasie wojny był więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Płaszów. Pracował jako kancelista i stenograf komendanta obozu Amona Goetha. Miał dostęp do korespondencji
i dokumentów władz obozowych, z których dowiedział się o likwidacji obozu Płaszów. Przekazanie tej informacji Oskarowi Schindlerowi pozwoliło uchronić przed zagładą około 1100 żydowskich więźniów obozu Płaszów, których przedsiębiorca zatrudniał w swojej Fabryce Naczyń Emaliowanych przy ul. Lipowej 4 w Krakowie.
Mieczysław Pemper  został wywieziony z Płaszowa do Brünnlitz na Morawach, dokąd Schindler przeniósł swoją fabrykę wraz z pracownikami.

Po wojnie Mieczysław Pemper studiował w Polsce socjologię i ekonomię. Był świadkiem na procesach nazistowskich zbrodniarzy wojennych w Polsce, w tym w procesie Amona Goetha.
W 1958 roku osiedlił się w Augsburgu. W 2001 roku został odznaczony Federalnym Krzyżem Zasługi pierwszej klasy za gotowość do pojednania i odwagę w czasach dyktatury nazistowskiej. Był również honorowym obywatelem Augsburga. Amerykański reżyser Steven Spielberg korzystał z rady Pempera w trakcie prac nad filmem „Lista Schindlera” z 1993 roku. Zmarł w Augsburgu 8 czerwca 2011 roku. Jest autorem wspomnień „Prawdziwa historia listy Schindlera”.

 poprowadzi prof. Aleksander Skotnicki w dniu 23 listopada 2011 r. o godz. 17.00 w sali kinowej muzeum. Mieczysław Pemper to człowiek honoru i autor wspomnień „Prawdziwa historia listy Schindlera”, których doświadczył osobiście.  Był więźniem nazistowskiego obozu koncentracyjnego i miał dostęp do dokumentów o likwidacji obozu Płaszów, co pozwoliło Oskarowi Schindlerowi uratować od zagłady około 1100 żydowskich więźniów.

Spotkanie odbędzie się w Fabryce Emalii O. Schindlera ( ul. Lipowa 4, Kraków)

www.mhk.pl