Dziś odbyła się wizja lokalna w Forcie św. Benedykta zorganizowana przez Wydział Skarbu UMK. Jej celem było sprawdzenie zabezpieczenia zabytkowego obiektu przez obecnego dzierżawcę Instytut Sztuki, po doniesieniach, że fort przez całe miesiące jest otwarty, a środku miał miejsce pożar.
Mimo, że Stowarzyszenie PODGORZE.PL było oficjalnie zaproszone, przez organizatora spotkania i właściciela fortu – Urząd Miasta Krakowa, prezes Instytutu Sztuki zażądał od nas opuszczenia obiektu i straszył wezwaniem ochrony. W podobnie wrogi sposób zostali potraktowani zaproszeni Radni Dzielnicy XIII, którym jednak ostatecznie zezwolono na udział w wizji lokalnej.
Wydaje się przesądzone, że Instytut Sztuki nie zrealizuje swojej wizji gigantycznej nadbudowy fortu, budowy wieży komunikacyjnej i podziemnych parkingów na kilkaset samochodów. Nie jest też tajemnicą, że IS przegrał kolejną rozprawę i wszystko wskazuje na to, że będzie musiał ponosić znacznie wyższe koszty dzierżawy fortu wraz 4,5 ha działką. Zapewne stąd wynikają takie nerwowe działania IS i napastliwe uwagi wobec Stowarzyszenia PODGORZE.PL i Radnych Dzielnicy XIII.
Wspólne działania Rady Dzielnicy, Stowarzyszenia i protesty wielu innych środowisk oraz zebranie siedmiu tysięcy podpisów mieszkańców doprowadziły do ostatecznego zablokowania projektu forsowanego przez Instytut Sztuki. Teraz pozostaje czekać na ostatni akt czyli przejęcie fort św. Benedykta przez miasto i poszukanie nowego gospodarza i nowej funkcję dla Fortu, na miarę miejsca, z szacunkiem i poszanowaniem Dziedzictwa Narodowego. I mieć nadzieję, że stanie się to wkrótce.
Super! Może w końcu uda się odzyskać Fort z rąk hochsztaplerów. Proponuję, aby w ramach monitoringu obywatelskiego raz na kwartał zadawać Prezydentowi pisemne pytanie, co dalej dzieje się w sprawie. Na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej – musi odpowiedzieć. Nie zostawiajmy tej sprawy politykom i urzędasom!
I bardzo dobrze !!! Niech się I.S. razem z tym pożal się Boże prezesem Wilczyńskim wynosi z Podgórza !!! I to jak najszybciej!
Prezes Wilczyński ma pełne poparcie prezydenta Majchrowskiego. Gdyby nie miał to miasto odzyskałoby fort tak jak odzyskało strzelnicę na Woli Justowskiej a nie bawiło się w sądowe podchody i latami tolerowało dewastację zabytku, który (przypominam po raz kolejny) Instytut Sztuki otrzymał świeżo po remoncie w stanie surowym zamkniętym i przez 11 lat bezkarnie doprowadzał do ruiny a teraz bezczelnie domaga się naszych, podatników, pieniędzy.
http://www.krakow.naszemiasto.pl/artykul/762364,krakow-instytut-sztuki-wyrzuca-z-fortu-sw-benedykta,id,t.html#f885ce45588f1835,1,3,8
Witam
A czy w ramach obywatelskiej niezgody na dewastację naszego wspólnego mienia nie można by złożyć POZWU ZBIOROWEGO w tej sprawie.Nie jestem prawnikiem ale może ktoś bardziej obeznany się znajdzie kto to poprowadzi od strony formalnej. Wydaje mi się że wystarczy kilkanaście osób do złożenia takiego pozwu. Nie można godzić się na to aby obiekt który miasto wyremontowało i oddało prywatnemu inwestorowi w stanie surowym zamkniętym bezradnie patrzyło jak ZABYTEK Światowej klasy został zniszczony w ten sposób. Jak dla mnie Skandal. Drugim skandalem są miliony wyrzucane w bubel budowlany zwany stadionem Wisły budowany po znajomości przez Obtułowicza…
Do bonzaj:
Niestety my, jako mieszkańcy nie mamy formalnie interesu prawnego w tej sprawie (nie przysługuje nam żadne roszczenie), bo stronami sporu są Gmina Miejska Kraków jako właściciel fortu i Instytut Sztuki jako użytkownik. Choć w sensie teoretycznym gminę współtworzą jej mieszkańcy (czyli my), to uprawnienia właścicielskie gminy (czyli poniekąd nasze) związane z jej mieniem wykonuje Prezydent Miasta Krakowa – pierwszy sługa obywateli tego miasta. Dlatego jedyne co możemy (i bezwzględnie powinniśmy) zrobić, to co tydzień „nękać” naszego „sługę”, pytając go jak wykonuje uprawnienia właścicielskie Gminy. Niech wie, że akurat w tej sprawie szczególnie wnikliwie patrzymy mu na ręce. Poza tym to dobra motywacja dla urzędników, żeby działać skutecznie i dopilnować tej sprawy dla Gminy.