Tytuł wystawy jest wielowymiarowy: wiąże się z faktem udostępnienia odrestaurowanego budynku zajazdu Pod św. Benedyktem, jak i możliwością zapoznania się ze zbiorami, a jednocześnie nawiązuje do myśli przewodniej ekspozycji, którą jest ukazanie subiektywnych wizji Podgórza w oparciu o fotografie z muzealnej kolekcji.
Przegląd widoków pozwala ukazać zmiany, które zaszły w krajobrazie Podgórza, ale też zaprezentować różne wizje tego miejsca, zwłaszcza w pierwszej części wystawy obejmującej fotografie wykonane na przestrzeni około stu lat (od drugiej połowy XIX wieku do lat 60. XX wieku). Przeważnie są to zdjęcia znane, jednak dotychczas stanowiły one zazwyczaj zaledwie tło dla innych eksponatów, element aranżacyjny czy ilustracyjny. Tym razem fotografie odegrają rolę główną, ukazując swój niezwykły potencjał. Ich autorami są: Ignacy Krieger (1817–1889) – nestor krakowskiej fotografii krajobrazowej, Marian Plebańczyk (1905–1973) – fotoamator z okresu międzywojennego oraz Henryk Hermanowicz (1912–1992) – „poeta kamery fotograficznej” z czasów PRL.
Prezentację najciekawszych historycznych widoków Podgórza wzbogacają dzieła współczesnych fotografów, co nadaje ekspozycji charakter przekrojowy. Zachęcamy również wszystkich zwiedzających do współtworzenia wystawy i podzielenia się własnym obrazem Podgórza poprzez udostępnienie prywatnych zdjęć i wspomnień, dla których wydzielono specjalne miejsce w ramach ekspozycji.
Wystawa czynna do 30 września, wtorek–niedziela: 9.30–17.00
(materiały organizatorów)