Urodził się w Krakowie w roku 1918. Mieszkał w Podgórzu przy ulicy Parkowej 6. Ojciec, również Władysław Mossoczy (1878-1950), był profesorem gimnazjalnym i radnym miasta Podgórze. Matka, Michalina z domu Kolisko (1880-1965), członkini Związku Literatów Polskich, pisała książki i opowiadania dla dzieci.
W 1936 roku ukończył VI Państwowe Gimnazjum Męskie im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie – Podgórzu i podjął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W czasie II wojny światowej nie miał możliwości kontynuowania studiów. Pracował jako konduktor tramwajowy. Później Niemcy przymusowo wcielili go do służby budowlanej Baudienst.
W 1942 roku wyjechał do Jędrzejowa, gdzie pracował na stanowisku asystenta w szpitalu powiatowym. W 1943 przeniósł się do szpitala w Brzesku. Tam mieszkał w domu należącym do rodziny Pietrusińskich (dzisiejsza ulica Mickiewicza 8).
Działał w ruchu oporu, był członkiem Armii Krajowej. Do jego zadań należała pomoc rannym żołnierzom tej organizacji a także organizacja szpitala polowego na wypadek ogólnokrajowego powstania (akcja „Burza”).
2 października 1944 roku udał się do Woli Stróskiej w ramach wspomnianej już operacji pod kryptonimem „Burza 2”, aby udzielić pomocy rannym partyzantom. 5 października, prawdopodobnie na skutek zdrady, Niemcy otoczyli zgrupowanie batalionu.

Władysław Mossoczy do końca pozostał na posterunku, udzielając pomocy rannym. Zginął od kul nieprzyjacielskich. W 1974 roku w miejscu, gdzie istniał partyzancki szpital, została odkryta tablica pamiątkowa poświęcona poległym na polu chwały. 11 października 2009 roku przy grobie poległych w Woli Stróskiej odbędą się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 5 października 1944 r.

Stowarzyszenie PODGORZE.PL poszukuje informacji i pamiątek związanych z życiem i działalnością Władysława Mossoczego. Osoby mogące pomóc prosimy o kontakt z nami lub autorem materiału na stronie www.brzesko.ws, p. Jackiem Filipem na maila: www.admin@brzesko.ws