Przegląd prasy. W sierpniowej Wróżce polecam prześlicznie napisany artykuł Soni Jelskiej (pseud. znanej dziennikarki od zagadnień społecznych) o szyciu domu kultury na Woli, z fotkami http://www.wrozka.com.pl/view/page/id/2198

Trwa festiwal tekstów o Woli Pauliny Polak w Dzienniku Polskim. W dzisiejszym numerze gazety (30.07) o wciąż tajemniczej fotografii zbiorowej wolan z 1929 roku http://www.dziennikpolski24.pl/Artykul-dla-Krakowa.1037+M53311b83773.0.html. Poprzednio o trwającej co najmniej do końca wakacji wystawie SPWD w Domu Parafialnym http://www.dziennikpolski24.pl/Artykul-dla Krakowa.1037+M5cf9d5db07f.0.html (nr z 22.07) oraz http://www.dziennikpolski24.pl/Artykul-dla-Krakowa.1037+M5fbeee43e64.0.html (nr z 18.07) o mojej skromnej osobie .

Pojawił się na osiedlu dwa dni temu (28.07) najnowszy lipcowo/sierpniowy numer dzielnicowego Kuriera, a w nim np. kilka zdań z otwarcia wystaw SPWD w Domu Parafialnym „W poszukiwaniu wolskich korzeni” (5.07) i Michała Nalepki w stulecie urodzin w restauracji „Wodnik” (22.07 – szybkie pióro!). Jest spory artykuł z kolorowymi zdjęciami o czerwcowym Święcie Ogrodów w parku podworskim na Woli oraz ciąg dalszy zmagań o park w oprac. J. Kajdańskiego. Mamy także ogłoszenie konkursu kulinarnego na potrawy wolskie, piaszczańskie i kurdwanowskie „Stare Przepisy Kulinarne Podgórza Duchackiego” – składanie przepisów do końca 2009 r. Jest relacja z otwarcia wystawy malarstwa niepełnosprawnej artystki Marzeny Szurek w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 na Woli Wschód: Każda jej praca sprzedaje się od ręki – mówi jedna z krakowskich galerniczek. Relacja z imprez MDK im. Gałczyńskiego na Woli Zachód – z czerwcowego „Co kto woli na Woli” i Ogólnopolskiego Konkursu Origami. Parę słów z budowy BCC, tym razem o drogach dojazdowych i współpracy z „Siemachą”. Kolejne rysunki zanikających w dzielnicy chałup drewnianych  „z teki Henryka Majcherka„. Na szokującej graficznie okładce autorstwa R. Łaniewskiego są fotomontaże z czerwcowych wystaw Dzielnicy XI i SPWD w krakowskim Magistracie i ze Święta Ogrodów na Woli Wschód. W numerze również relacja z otwarcia wystawy plenerowej Podgórze 225, z Podgórskich Targów Rzeczy Wyjątkowych, z fotkami P. Kubisztala oraz zaproszenie na spacer z Podgorzem.pl śladami Liberatora nad Zabłociem . Również sporo niezbędnych informacji o życiu Dzielnicy XI. Te i jeszcze inne artykuły są zręcznie spięte w całość przez niezmordowaną prezes SPWD B.A.Symołon.

29 lipca młodzi mieszkańcy Woli Wschód spotkali się na pikniku integracyjnym, zorganizowanym przez Streetworkerów MOPS-u, z pomocą OKK Wola, ZSOI nr 7, Rady Dzielnicy XI. Na szkolnym boisku przy Czarnogórskiej 14 odbył się turniej ping-ponga, piłkarzyków stołowych i piłki nożnej, koszykówki, muzyka wybrana przez młodzież, freestyle na mikrofonach, grill kiełbasiany. I tak miło można było spędzić popołudnie i wieczór na wielkim blokowisku, w samym centrum budów, gdzie jeszcze półnadzy robotnicy tańczyli na dachach. Na piknik przyjechały także zaprzyjaźnione grupy ze śródmieścia i z innych dzielnic południa Krakowa, bo właśnie rozpoczęły się zapisy wielkiej imprezy IV turnieju dzikich drużyn Wola Champions League. Losowanie i pierwsze mecze rozegrają się prawdopodobnie 12 sierpnia w samo południe. Czekamy jeszcze na harmonogram zajęć Cracovii, bo tradycyjnie Cracovia będzie sprawdzać nasze betonowe boisko w meczu otwarcia. Zapisy drużyn 6-osobowych + rezerwowi w OKK Wola Wschód przy Czarnogórskiej 10 od 3 sierpnia (tel. 012/6559177) lub od wczoraj u Streetworkerów MOPS-u przy Beskidzkiej 30 (tel. 012/6550044, mail: streetwork@mops.krakow.pl). Poniżej kilka zdjęć z pikniku nadesłanych przez Romana Łaniewskiego.

Wystawę „W poszukiwaniu wolskich korzeni” w niedzielę 26 lipca obejrzało około 40 osób. Tego dnia, jak co tydzień, pojawiły się nowe eksponaty – np. komunijne zdjęcie grupowe z 1946 roku (samych chłopców). Ale przede wszystkim kroniki, dokumenty, fotografie i sztandar z 1927 roku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej, przechowywane dotąd przez p. Władysława Francuza.

O aktualnych wystawach SPWD zawiadamia plakat przygotowany graficznie przez Romana Łaniewskiego.