Stowarzyszenie PODGORZE.PL od lat zajmuje się organizacją działań, które ukierunkowane są na ochronę dziedzictwa tej wyjątkowej dzielnicy. W ramach projektu, który uzyskał wsparcie Narodowego Instytutu Dziedzictwa chcemy skoncentrować się tym razem na Starym Cmentarzu Podgórskim. Działania podejmowane w ramach projektu będą poświęcone zarówno pracom polegającym na uporządkowaniu nagrobków oraz nasadzeniu roślinności, jak i pracom dokumentacyjnym mającym na celu zarówno inwentaryzację obecnego stanu cmentarza, jak i ustalenie na podstawie zebranej dokumentacji fotograficznej i zebranych relacji świadków wyglądu cmentarza przed jego dewastacyjnym zmniejszeniem w latach 70 – tych.
W trakcie pierwszego spotkania warsztatowego planujemy m.in. zapoznanie uczestników projektu z historią podgórskiej nekropolii oraz aktualnym stanem wiedzy na temat dostępnej dokumentacji fotograficznej. Uczestnicy będą też mieli okazję sami przeprowadzić inwentaryzację cmentarza wykonując aktualne fotografie i spis nagrobków z natury. Zależy tam także na zebraniu relacji świadków przebudowy cmentarza.
Spotkania będą także poświęcone opracowaniu biogramów osób szczególnie zasłużonych w historii Podgórza. Celem projektu bowiem jest także utworzenie ścieżki edukacyjnej, która będzie podkreślała wkład wybitnych mieszkańców Podgórza pochowanych na Starym Cmentarzu Podgórskim w rozwój miasta Podgórza.
Prace na cmentarzu będą wzbogacone spotkaniami z ekspertami w zakresie konserwacji zabytków, oraz sposobów wykonywania inwentaryzacji obiektów zabytkowych.
Projekt skierowany jest do mieszkańców Krakowa, którzy chcieliby włączyć się w działania służące ochronie Starego Cmentarza Podgórskiego. Szczególnie liczymy na udział mieszkańców Podgórza.
Projektowi będą towarzyszyły także takie wydarzenia, jak coroczny spacer w ramach „Europejskiego Tygodnia Odkrywania Cmentarzy”, czy Podgórskie Dni Otwartych Drzwi, na których będziemy chcieli zaprezentować wyniki pracy.
Projekt zostanie zrealizowany w ramach czterech weekendowych spotkań. Działania związane bezpośrednio z pracą na cmentarzu będą się odbywały w następujące weekendy:
I.(10.06 – 12.06), II. (24.06 – 26.06.), III. (09.09. – 11.09.),IV. (23. – 25. 09.)
Zapraszamy do współpracy wszystkich chcących zaangażować się w pracę na rzecz najstarszej podgórskiej nekropolii. Nie jest wymagana specjalistyczna wiedza ani umiejętności. Liczymy na Państwa zaangażowanie w projekt na rzecz cmentarza, a wyniki tej pracy posłużą każdej ze stron.
Na zgłoszenia czekamy do 31 maja. Dodatkowe informacje:
E- mail: biuro@podgorze.pl
Projekt współfinansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Czy wiadomo kiedy zostaną naprawione nagrobki?
Jednym z lepszych sposobów marnotrawienia społecznych pieniędzy jest ustawiczne remontowanie nie swoich grobów, najlepiej bez żyjących już następców tych zmarłych, bo tak unika się męczących protestów żyjącej rodziny. Można tak remontować właściwie w nieskończoność i jest zajęcie o nośnym społecznym wydźwięku. A, że zupełnie bezcelowe, to kogo tam to … Ulica Limanowskiego może wyglądać jak smród, brud i ubóstwo, byle groby były odnowione.
Nie podzielam opinii „ech” jakoby remontowanie ponoć cudzych grobów jest bezcelowe, piszący nie zna historii Podgórza, są osoby z przed lat które zapisały się w historii Podgórza, choć byli administratorami/burmistrzami miasta władzy austriackiej. Podgórze zostało założone przez Austriaków, obecnie nie czuje się historii starego Podgórza, może jedynie przez stare kamienice, którym bezwzględnie są dewastowane stylowe elewacje na styropianowe, to chociaż stare grobowce „cudze”rodzinne zachowają tą atmosferę z minionego okresu. Na historycznym Zabłociu wiele obiektów wyburzono i wybudowano nowoczesne bloki.
Szanowna Podgórzanko. Ja wolałbym chodzić po estetycznej i odnowionej ulicy Limanowskiego, a nie odnowionym cmentarzu. Ale każdy ma swoje preferencje, ja to rozumiem, a z gustami się nie dyskutuje. Pozdrawiam serdecznie.
PS.
Nie wiem na jakiej podstawie stawia Pani tezę, iż nie znam historii Podgórza. Uważam, iż takie stwierdzenie jest jednak nadużyciem z Pani strony. Moja wypowiedź nie dotyczyła historii Podgórza, a sposobu angażowanie społecznych pieniędzy, czego Pani chyba nie zauważyła, lub specjalnie pominęła. Trudno, niech i tak będzie.