Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w niedzielę (25.01), o godz. 16.00 do Pałacu Krzysztofory na wykład Podgórze w zbiorach malarstwa MHK, który wygłosi Irena Palca.

W zbiorach malarstwa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdują się obrazy, których tematyka wiąże się  z Podgórzem. Wśród nich Widok Podgórza, Kazimierza i Krakowa z Krzemionek Jana Kantego Hruzika oraz Widok ogólny Krakowa od południa Erazma Fabijańskiego. Interesujące są portrety Fryderyka Schuha i Ludwika Szklarskiego, rzemieślników i zarazem członków cechu zbiorowego skupiającego przedstawicieli wszystkich rzemiosł, autorstwa Mariana Szczurowskiego. Ważny w tym zbiorze jest Portret prezydenta Juliusza Leo, Leo doprowadził do połączenia Podgórza z Krakowem w 1915 roku, tej jak określił „perły w pierścieniu gmin Kraków otaczających”. Tematem kilku obrazów jest nieistniejący już dzisiaj most Franciszka Józefa malowany przez Aleksandra Gierymskiego, Soter Jaxę Małachowskiego, Artura Markowicza. To dzięki dobrej komunikacji przez ten właśnie most, otwarty w 1850 roku , nastąpiło ożywienie gospodarcze obu miast.
Większość prac pochodzi z XIX i początku XX wieku. Wśród artystów są znani malarze jak Jan Kanty Hruzik, Erazm i Stanisław Fabijańscy, Soter Jaxa Małachowski, Aleksander Gierymski, Artur Markowicz. Istotną rolę odgrywają obrazy twórców okresu międzywojennego, Adama Siemianowicza czy Stanisława Paciorka oraz współczesnych, wśród nich Wiesława Obrzydowskiego.

Obraz – Aleksander Kościółek, Widok na most przy ul. Mostowej, olej/tektura, 1913 r.

(materiały organizatorów)