Od niedzieli 8 stycznia br. w Domu Parafialnym przy ul. Szkolnej 4 można oglądać wystawę szopek nagrodzonych w 3. edycji konkursu szopkarskiego Kraków Panu Bogu i światu. Pomysłodawcą konkursu i jego dobrym duchem jest Krzysztof Szatkowski – twórca szopek krakowskich prezentowanych w całej Europie i Japonii. Organizatorami konkursu, tak jak w poprzednich edycjach, byli: Parafia Zmartwychwstania Pańskiego, Osiedlowy Klub Kultury Wola Duchacka Wschód i Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej. Konkurs był skierowany do dzieci i młodzieży z całego Krakowa, z akcentem na Dzielnicę XI. Po 3. konkursowych edycjach można powiedzieć, że szopki duchackie z roku na rok są coraz piękniejsze. Znajduje to odzwierciedlenie w prezentowanej ekspozycji oraz w fakcie, że niektóre z wcześniejszych duchackich prac zostały nagrodzone w grudniu 2011 r. na krakowskim konkursie szopek organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Jury konkursowe przyznało nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach wiekowych:
8 – latki:
I nagroda – Oliwia Wojtanowska
II nagroda – Joasia Mleczko
III nagroda – Julia Mieszaniec
Wyróżnienie – Marysia Rożek
10 – latki:
I nagroda – Sebastian i Anita Grosiak
II nagroda – Iza i Ada Żurek
III nagroda – Maksymilian i Dawid Pokluda
wyróżnienie – Zuzia Mleczko
12 – latki:
I nagroda – Ania Wójcik
II nagroda – Kacper Białek
III nagroda – Maciek i Paulinka Bil
wyróżnienie specjalne za ekologiczną szopkę – Dominik Proszowski
14 – latki:
I nagroda – Joasia Korzeniowska
II nagroda – Patryk Grzyb
III nagroda – Hanna Białek
wyróżnienie – Łukasz Żwirecki
Dzięki licznym i wiernym sponsorom (w tym: Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Małopolska”, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Podgórze”, Caritas „Małopolska”, Antoni Gazda – książki, Agencja Reklamowa Agnieszka i Grzegorz Szpyt…) wszystkie nagrodzone i wyróżnione dzieci otrzymały bogate paczki. I za to okazane serce i zaintersowanie im wszystkim serdecznie dziękujemy!
Już dzisiaj zapraszamy do udziału w 4. edycji konkursu szopkarskiego „Kraków Panu Bogu i światu”.
Wystawa jest czynna w godzinach od 10.00 do 12.30 w każdą niedzielę stycznia (8, 15, 22 i 29.01.2012). Zapraszam serdecznie!
Piękna ściema w kategorii: 10 – latki: I nagroda – Sebastian i Anita Grosiak, przecież to wnuki szanownego Pana Szatkowskiego!!! Kto zasiada w jury?
Gdyby „Dociekliwa” obejrzała wystawione prace, mogłaby sprawiedliwie ocenić, ile pracy włożyły wszystkie dzieci, ile łez w przypadkach chwilowych niepowodzeń, ile radości w ich pokonywaniu. Szopki powstawały wspólnie i ozdabiane były przy udziale rodziców, dziadków. W ich wykonaniu mieli udział członkowie rodzin, kórzy uczuciowo się zaangażowali i też oceniali wystawę. Czasem warto najpierw pomyśleć, zobaczyć, zrozumieć, zanim wpisze się przykry dla małych dzieci cierpki komentarz. A swoją drogą, gratulacje! Droga do sejmu otwarta! Agent Tomek już tam jest!
Szanowny Panie Krzysztofie,
Właśnie dlatego, że widziałam zaangażowanie innych dzieci – własnych – oraz ich rozczarowanie po rozstrzygnięciu konkursu pozwoliłam sobie na ten komentarz. Skoro szopki z założenia miały być ozdabiane przez całe rodziny w jakim celu został wprowadzony podział na kategorie wiekowe? Chyba, że był również podział na kategorie wiekowe rodzin, który gdzieś mi umknął. Wydaje się również, że komentarz jest przykry dla Pana ponieważ zarzuciłam Panu brak obiektywizmu więc ja również zaproponuje Panu aby Pan najpierw pomyślał zanim skrzywdzi Pan inne dzieci w nierównej rywalizacji z własnymi wnukami, szczególnie że był Pan pedagogiem. Uwagę nt dociekliwości mógł Pan sobie darować ale jak widać jeżeli nie ma pomysłu na merytoryczną odpowiedź posuwamy się do złośliwości – niestety w tym przypadku jest ona tak niskich lotów, że nie świadczy o inteligencji.