Po latach sporów, kontrowersji i konsultacji, w piątek (15.03) zostało oficjalnie otwarte upamiętnienie na terenie dawnego obozu KL Plaszow oraz została otwarta wystawa „Miejsce po, miejsce bez”.
Ekspozycja obejmuje 15 tablic, z których każda zawiera krótki historyczny tekst i fragment relacji ocalałych w trzech językach oraz archiwalne fotografie. Uzupełnieniem jest 41 punktów terenowych, które informują o lokalizacji obiektów istotnych dla historii obozu, a także trzy okna archeologiczne, które pozwolą zobaczyć m.in. fundamenty baraków czy drogę wykonaną z macew.
Dodatkowo, przy pomocy betonowych znaczników określone zostały granice dwóch cmentarzy żydowskich; plac apelowy został otoczony żwirową opaską. Dodano również dwa ciągi schodów terenowych, które mają ułatwić dostęp do bardziej stromo położonych części upamiętnienia. Koszt realizacji pierwszego etapu inwestycji wyniósł blisko 7,6 mln zł.
Kolejne etapy obejmą dwa budynki muzealne: odnowiony Szary Dom i wybudowany Memoriał. Całość będzie stanowić spójną opowieść o historii byłego obozu.
Przez KL Plaszow przeszło ok. 35 tys. więźniów, głównie Żydów, ale także Polaków i Romów. Około 6 tys. straciło w nim życie.Więcej o historii i o działaniach planowanych przez Muzeum KL Plaszow można znaleźć na stronie internetowej plaszow.org i profilu na Facebooku.