Zegarki, biżuteria, rodzinne fotografie: w obozach koncentracyjnych niemieccy naziści zabierali więźniom wszystkie rzeczy osobiste. W Arolsen Archives do dziś przechowywane jest około 2.500 przedmiotów należących do byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Dzięki kampanii #StolenMemory rozpoczętej w 2016 r. udało się już odnaleźć kilkaset rodzin, często z pomocą wolontariuszy prowadzących badania w różnych krajach.
Poprzez kody QR dostępne na wystawie można odtworzyć wywiady z odnalezionymi krewnymi, którzy opowiadają o tym, jakie znaczenie ma dla nich zwrot pamiątek. Pokazujemy również, w jaki sposób można się włączyć w kampanię #StolenMemory i rozpocząć samodzielne poszukiwania. To szczególnie ważne w Polsce: ostatnie pamiątki po 900 polskich ofiarach prześladowań wciąż czekają na zwrot!
Animowane filmy, multimedialne opowieści, bezpłatne materiały edukacyjne i wiele więcej można znaleźć na stronie stolenmemory.org.
Arolsen Archives to międzynarodowe centrum badań prześladowań nazistowskich i posiadają najobszerniejsze na świecie archiwum ofiar i ocalałych z narodowego socjalizmu. Oferujemy szeroką wiedzę na temat prześladowań nazistowskich, pracy przymusowej, Holokaustu oraz konsekwencji dyskryminacji i nienawiści rasowej.
arolsen-archives.org
Fort
(ul. Sawiczewskich 46), do 4 października godziny otwarcia: 11.00 – 17.00. Wstęp jest bezpłatny.(materiały organizatorów)