Józef Bau (1920–2002) był prozaikiem, malarzem, grafikiem i fotografem pochodzenia żydowskiego, jednym z ocalonych dzięki wpisowi na listę Schindlera. Często określany jest mianem izraelskiego Walta Disneya. Wszystkie urządzenia potrzebne do animacji filmów Bau wykonał sam. Zbudował również małe kino, w którym pokazywał swoje filmy. W jego pracowni dziś znajduje się muzeum poświęcone jego twórczości.
Twórczość Józefa Bau jest szczególna, a jego dzieła wielokrotnie wystawiano w Izraelu, USA i Kanadzie. Był członkiem Stowarzyszenia Izraelskich Malarzy i Rzeźbiarzy, Stowarzyszenia Reżyserów Filmowych i Telewizyjnych oraz Stowarzyszenia Pisarzy Izraelskich. Napisał i zilustrował m.in.: Cień przechodnia (1949 r.), Czas zbezczeszczenia (1982 r.).
Wystawa wpisuje się w cykl wystaw Ludzie z listy Schindlera opowiadających o osobach i ich rodzinach, które przeżyły okres wojny i zagłady dzięki pracy w Niemieckiej Fabryce Wyrobów Emaliowanych, prowadzonej przez Oskara Schindlera. Ekspozycja przybliża biografię i dorobek artystyczny Józefa Bau oraz losy jego rodziny podczas II wojny światowej i po wojnie.
Na wystawie odtworzona zostanie pracownia – pokój, w którym w okresie istnienia getta pracował Józef Bau. Zwiedzający będzie miał tu możliwość poznania początków jego pracy artystycznej, inspiracji, a także życia w cieniu wojny i ciągłego zagrożenia. Historia prezentowana w tej części ekspozycji będzie także dotyczyć holokaustu w Krakowie oraz postawy Oskara Schindlera, dzięki której Józef Bau przeżył II wojnę światową.
W oparciu o pamiątki, wspomnienia i powojenne prace autora pokazana zostanie powojenna historia Józefa Bau, próby odnalezienia się w powojennej rzeczywistości Krakowa i przeprowadzka do Izraela.
W części sali ekspozycyjnej przeznaczonej na małą widownię kinową wyświetlane będą kreskówki oraz krótki dokument opowiadający o twórczości artysty, a także jego wspomnienia z okresu holokaustu.

Kurator wystawy: Tomasz Owoc

Wernisaż wystawy: 16 maja 2012, godz. 18.00
Wystawa czynna: 17 maja – 14 października 2012 r., Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Godziny otwarcia:
poniedziałki 10.00 – 16.00, wtorki – niedziela 10.00 – 20.00
(materiały organizatora)