Centrum Sztuki Współczesnej Solvay serdecznie zaprasza na nowe wystawy plastyczne: Marcina OKI Oczkowskiego „Illumination in my window” oraz Anny Karoliny Kaczmarczyk „Dzieci porzucane rankiem”.
Marcin OKI Oczkowski
Urodzony w 1979 r. w Przemyślu. Absolwent Szkoły Muzycznej I Stopnia, PLSP w Jarosławiu oraz Policealnego Studium Księgowości (informatyka). W latach 2000-2005 studiował w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom artystyczny zrealizował w pracowni prof. Tadeusza G. Wiktora. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, grafikę komputerową, plakat, projektowanie graficzne oraz architekturę wnętrz.
Autor wystaw indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu ekspozycjach zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą. Był stypendystą Ministra Edukacji Narodowej i Sportu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki (2005 r.). Jego prace znajdują się w zbiorach Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie oraz IMPRINT – Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych im. T. Kulisiewicza w Warszawie.
Anna Karolina Kaczmarczyk
Urodzona w 1988 roku w Oświęcimiu. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, obecnie studiuje na piątym roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Należy do I Pracowni Interdyscyplinarnej prof. Zbigniewa Bajka.
Od drugiego roku studiów realizuje projekt pt. „Sny”. Polega on w pierwszej kolejności na zapisywaniu snów, a następnie na znajdywaniu dla nich odpowiedniej formy plastycznej – syntezy lub dosłownej ilustracji zapamiętanych wizji. Jest to próba zamknięcia w materię tego, co oniryczne, po to, aby w efekcie lepiej poznać własną podświadomość, zbadać relacje między wyśnionym a fizycznym.
Do tematu „Sny” należy także mniejszy projekt pt. „Dzieci porzucane rankiem”. Artystka zbiera w nim w całość sny o macierzyństwie i przedstawia pojawiające się w nich dzieci w portretach, ilustracjach i krótkich opowieściach. Celem projektu jest zmierzenie się z problemem uczuciowego zaangażowania w tak ważnych, choć wyśnionych relacjach. Jest refleksją na temat granic realności tego, co budzi uczucia, choć funkcjonuje tylko w podświadomości.
Poza projektem „Sny” zajmuje się ilustracją i komiksem, tworzy rzeźbę i tworzy biżuterię. Amatorsko zajmuje się animacją.
Obie wystawy potrwają do 30 stycznia 2013 r.