Co roku podczas PDOD przygotowujemy nowe atrakcje, otwieramy nowe miejsca i organizujemy nowy spacery, w tym roku nowością będzie tłumaczenie kilku wydarzeń na polski język migowy. Stanie się to możliwe dzięki pomocy Fundacji Kultury Bez Barier. Nasz działania zbiegają się z przypadającym w dniu 28 września Międzynarodowym Dniem Głuchych.
Na polski język migowy tłumaczone będą dwa spotkania w sobotę:
Pracownia Pozłotnicza „Ossolin Art” ul. Węgierska 13, godz. 10.30
Jak przywrócić spłowiały blask barokowym świecznikom, co to jest szlak metal i jak wyglądają fruwające płatki złota. Gdzie anioły ponownie dostają skrzydeł, a świeżo pozłacane ramy cieszą oko właścicieli szlachetnych płócien? I jak to zrobić narzędziem, które ma ponad sto lat? Zapraszamy do pełnego tajemnic królestwa renowacji, do pracowni pozłotniczej Pana Konrada Ossolińskiego. Tego nie można przeoczyć!
Kinokawiarnia KIKA, ul. Krasickiego 18, godz. 12.00
Od niespełna minutowych filmów kręconym przy użyciu skrzynki z korbką po olbrzymie produkcje trójwymiarowe zrealizowane bez użycia kamery i od tapera zerkającego znad klawiszy na ekran po wielokanałowy dźwięk przestrzenny. Historyk kina Maciej Gil w telegraficznym skrócie przeprowadzi słuchaczy i widzów przez historię kina widzianą od strony rozwoju technologicznego. Wszystko to w przyjaznych przestrzeniach najmłodszego z krakowskich przybytków X Muzy, czyli podgórskiej Kinokawiarni Kika. A jeśli wystarczy czasu, wspomnimy też nieistniejące już krakowskie kina.
Oraz spacer w niedzielę:
Podgórze dla początkujących czyli historia Podgórza „w pigułce”
godz. 10.00
Zbiórka przed kościołem św. Józefa.
Niespieszny spacerpodczas którego odkryjemy historię austriackiego Wolnego Królewskiego Miasta na prawym brzegu Wisły. Wyruszymy tropem tajemniczych podgórskich postaci, odnajdziemy, miejsce gdzie odpoczywa Herkules, wznosi się kościół nazywany „szopką krakowską” i ukryta jest najstarsza w mieście lodówka; zajrzymy do pracowni alchemicznej i malowniczego parku Pana Wojciecha; odkryjemy zagadkę podgórskiego kurhanu, rozszyfrujemy nazwę „Na Zbóju”, poznamy niedostępny forta strzegący szlaków handlowych i podgórską nekropolię, a jak wystarczy nam sił… poszukamy skarbów Czarnej Damy i zdobędziemy szczyt Kopca Kraka!
Oprowadza: Elżbieta Lang