Dla miłośników fortyfikacji program XIV Podgórskich Dni Otwartych Drzwi zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. W sobotę (26.09) w godz. 10.00-12.00 po raz kolejny zaprosimy do fortu Skotniki, gdzie mieści się Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń.
Fort pancerny nr 52 1/2 wzniesiono w końcu XIX wieku. Miał on bronić miasta od strony Tyńca i Skawiny. Północna część fortu – „Skotniki” jest obecnie główną siedzibą Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń. Jest to jednostka naukowo-badawcza Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, jedyna tego typu w Polsce. W trakcie zwiedzania goście będą mogli zapoznać się z ekspozycją poświęconą losom polskich Sybiraków, a także obejrzeć film dokumentalny o tej samej tematyce, zatytułowany Wyszli z ziemi niewoli…
A następnie również w sobotę (26.09) zaprosimy na spotkanie: Fort „Krakus” – archeologia bez łopaty, które o godz. 13.00, poprowadzi Piotr Leonowicz. Zbiórka przy górnym końcu drogi dojazdowej do kopca Krakusa.
Fort nr 33 „Krakus” powstawał sukcesywnie w latach 1849-57. Przetrwał niemal równe 100 lat. Rozebrano go w dwóch etapach, w latach 30-tych i 50-tych XX wieku. Pozostały po nim archiwalne rysunki i fotografie, a w terenie relikty archeologiczne. Odczytaniem i interpretacją tych ostatnich zajmiemy się podczas 1.5-godzinnego spaceru wokół kopca Krakusa.
Natomiast w niedzielę odwiedziemy zupełnie nowe miejsce w programie PDOD – Piotr Bujas i Filip Suchoń przybliżą historię zespołu prochowni Bonarka/Wola Duchacka. Zbiórka o godz. 13.30 na skrzyżowaniu ul. Swoszowickiej i drogi dojazdowej do Pomnika Ofiar Faszyzmu
Zespół prochowni Twierdzy Kraków założono przy południowej granicy miasta Podgórza, częściowo na terenie wsi Wola Duchacka. Na przełomie lat 60-tych i 70-tych XIX wieku, powstały pierwsze składy amunicji i materiałów wybuchowych, tradycyjnie zwane prochowniami. Zespół i ustawicznie rozbudowywano. Magazyny prochu, składy wydawcze prochu i składy amunicji, luźno rozrzucone na stokach wzgórza od rejonu na północny wschód od stacji kolejowej w Bonarce aż po dzisiejszą ul. Wielicką, tworzyły dwie grupy, rozdzielone starą drogą Wieliczka-Podgórze – jedną w rejonie stacji Bonarka, oraz drugą między szańcami FS 21 i 22 gdzie znajdowało się laboratorium artyleryjskie. Zespół prochowni okrył się ponurą sławą, z powodu katastrofalnego w skutkach wybuchu magazynu w czerwcu 1909 roku, w okresie okupacji niemieckiej założono tu obóz koncentracyjny Płaszów co pośrednio zdecydowało o zachowaniu go wolnym od zabudowy. Podczas spaceru zobaczymy zachowane budynki i relikty, w tym dwa magazyny amunicyjne (nr VIII i nr IX) – jedyne zachowane obiekty tego typu w Twierdzy Kraków. W trakcie spaceru pokażemy plany przykładowego budynku prochowni oraz inne materiały związane z historią zespołu. Zapraszamy!
Przypominamy, że pełny program XIV Podgórskich Dni Otwartych Drzwi zostanie opublikowany na tydzień przed imprezą, w sobotę 19 września w specjalnej wkładce w Dzienniku Polskim, od tego dnia będzie także dostępny w wybranych punktach informacji turystycznej oraz w obiektach biorących udział w imprezie i oczywiście na naszej stronie.