Podczas XVIII Podgórskich Dni Otwartych Drzwi, w sobotę 28 września będzie można odwiedzić trzy wyjątkowe pracownie rzemieślnicze. Pierwsze dwie są z nami już od lat.
Pracownia Pozłotnicza „Ossolin Art” przy ul. Józefińska 15 (godz. 10.30). To miejsce, o którym śmiało można powiedzieć „kultowe”. Jej właściciel, Konrad Ossoliński w niezrównany sposób opowiada o swoim rzemiośle, zabierając nas w świat fruwających płatków złota. Tu naprawia się anielskie skrzydła i leczy stare skaleczone czasem ramy. Troska i maestria, pasja, wieloletnie doświadczenie i niepowtarzalna atmosfera tego miejsca stworzyły jedną z najlepszych podgórskich pracowni rzemieślniczych. Kto nie był niech zaraz naprawia ten błąd!
Szachy drewniane, ul. Benedykta 3 (godz. 12.00 i 15.00). Jest w Podgórzu miejsce, w którym w tajemniczy sposób z drewnianych klocków drewna wyrastają piony królowe, królowie i wieże – dowolnych rozmiarów. Artysta potrafi wyczarować dowolne figury szachowe z dowolnego drewna w dowolnym kolorze, charakterze, wielkości. Wykonywane ręcznie w pojedynczych egzemplarzach, na zamówienie, na życzenie, na prezent, na kaprys, z miłości do szachów i rzeźby rozjeżdżają się w świat. Twórcą tego szachowego świata jest artysta rzeźbiarz Łukasz Wiciarz. Największa plansza do gry, która tu powstała miała rozmiar 80 cm. Zapraszamy na opowieści o pasji rzeźbienia jednej z najszlachetniejszych królewskich gier.
Po raz pierwszy, ale też ostatni, ze względu na zakończenie działalności zapraszamy do Pracowni Rękodzieła Artystycznego FOLK ART., ul. Zdunów 2 (godz. 13.00, grupa 20 osób)
W tej pracowni powstają przepiękne lalki – ambasadorki różnych regionów Polski. Misternie szyte stroje zachwyciły nawet brytyjską królową Elżbietę II – jedna z lalek stałą się jej własnością. Lalki znajdują się w kolekcjach europejskich muzeów, zachwycały na konkursach, a pracownia współpracowała nawet z producentem lalek Barbie. Lalki z pracowni Folk-Art zachwycają każdego kto kiedykolwiek je zobaczył i wszyscy doceniają kunszt ich wykonania, dbałość o szczegóły i zgodność z kanonem ludowego stroju. Pracownia działa od 35 lat, najpierw we współpracy z Cepelią, a od 1987 r., potem jako samodzielna Pracownia Rękodzieła Artystycznego FOLK ART. Pracownia wkrótce zakończy swoją działalność, to wyjątkowa, jedyna szansa, żeby zobaczyć wyjątkowe lalki, posłuchać, jak powstają, zobaczyć pracownie i spotkać twórców tego wyjątkowego miejsca. Tu będą wymagane wejściówki dostępne w Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, ul. Limanowskiego 51 w dniach: 21.09 – 28.09 w godz. 10.00-17.00 (w poniedziałek nieczynne).
Program w wersji drukowanej będzie dostępny w Muzeum Podgórza, w InfoKraków (ul. św. Jana 2), a w sobotę (21.09) na Podgórskiej wyprzedaży garażowej na Placu Niepodległości w godz. 14.00-16.00.