O tym już pisaliśmy, jedną z atrakcji XX Podgórskich Dni Otwartych Drzwi będzie zwiedzanie fortu św. Benedykta, który już po raz trzeci znalazł się w programie PDOD. To jeden z tych obiektów, gdzie będą wymagane wejściówki. W sobotę, 25 września, w godz. od 12.00 do 16.00 zaplanowaliśmy oprowadzenie dziewięciu grup na 20 osób.

Unikalny i bardzo klimatyczny obiekt-relikt austriackiej fortyfikacji strategicznego punktu Galicji – terenu Krakowa i Podgórza z okolicami – ponownie otwiera swe bramy.  Obrona tego fortu przed nierozważnym zagospodarowaniem była jednym z wydarzeń, które legły u podstaw sformalizowania się środowiska Stowarzyszenia PODGORZE.PL. Klimat fortecznego życia w czasie pokoju i przewidywanej wojny, sekrety uzbrojenia i taktyki walki oblężniczej przybliżą oprowadzający po forcie pasjonaci – przewodnicy z Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii RAWELIN.

Wejściówki będą dostępne Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, ul. Limanowskiego 51 w dniach: 18 – 19.09 oraz 22 – 24.09 w godz. 10.00-17.00.

To nie jedyna forteczna atrakcja, również w sobotę, 25 września o godz. 11.00 będzie okazja, żeby po raz pierwszy posłuchać o historii zespołu koszarowego Konnych Pionierów/Reitende Pionieer Kaserne przy ul. Dekerta 15.

Od momentu ponownego pojawienia się w Podgórzu garnizonów wojsk Monarchii austriackiej, a w szczególności po podjęciu w 1850 r. decyzji o powołaniu i budowie Twierdzy Kraków dla potrzeb garnizonu adaptowano, a potem także wznoszono nowe obiekty koszarowe. Uroczy, trochę zapomniany zakątek przy ul. Dekerta nosi pamięć jednej z mocno nietypowych, a jednocześnie nieprzeciętnie ciekawych takich budowli – stacjonowali tu Pionierzy konni. Nie jest ta okolica także wolna od zapisanych dzisiaj raczej na kartach starych map, ale być może też w innych znakach przestrzeni – historii obiektów bojowych, fortyfikacyjnych Twierdzy. Spróbujemy ustalić, odczytać z widzialnych jeszcze śladów – historię tego miejsca, poświęcając i czasom późniejszym mgnienie oka. Chwilę namysłu poświęcimy też rozważeniu sytuacji obecnej, pomysłom na przyszłość dla tego miejsca. Oprowadza: Krzysztof Śliwa (Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii RAWELIN).

Fortecznych atrakcji nie zabranie też w niedzielę, 26 września. O godz. 12.00 spod pomnika na terenie KL Plaszow wyruszy spacer „Skansen umocnień polowych”. Na 1,5 km trasie spaceru zobaczymy: szaniec z 1854r., baterię z 1914r. i zespół okopów z 1944 r., obrazujące przemianę, jaką sztuka obronna przeszła w ciągu 90 lat. Rejon Płaszowa jest jednym z dwóch w Krakowie, gdzie oglądać można koncentrację różnych typów ziemno-drewnianych fortyfikacji z kilku okresów historycznych. Spacer poprowadzi Piotr Leonowicz.