wernisaż – 5 marca (sobota) godz. 11.00, wystawa czynna do końca marca

W rocznicę urodzin Włodzimierza Puchalskiego zapraszamy wraz z Muzeum Niepołomickim „Zamek Królewski w Niepołomicach” na spotkanie przyjaciół oraz wernisaż wystawy

Ptaki wysiadujące jaja, wykluwające się pisklęta i zamknięte w czułym uścisku szopy pracze odwiedzą Dwór Czeczów w Bieżanowie. „Z  Albumu Rodzinnego Czeczów, Chrzanowskich, Puchalskich” – taki tytuł nosi wystawa fotografii poświęcona twórczości oraz przybliżająca prywatnie postać jednego z najsłynniejszych polskich przyrodników – Włodzimierza Puchalskiego. Wystawa w Dworze Czeczów potrwa do końca marca.

Wystawa powstała dzięki pani Teresie Chrzanowskiej, pani Annie Puchalskiej oraz Muzeum Niepołomickiemu.

Był jednym z największych polskich podróżników.  Zrealizował ponad 60 filmów przyrodniczych, 100 tysięcy negatywów, napisał kilkadziesiąt książek. Autor min. „Bezkrwawych Łowów”.  „Ptasiej wyspy”, „Zimy w Puszczy Białowieskiej”, „Lata na Wyspie Króla Jerzego”, czy „Skrzydlatych rycerzy”. Włodzimierz Puchalski- operator, reżyser, fotograf i  myśliwy, którego twórczość stanowi podwaliny dla polskiego filmu przyrodniczego. Zdobywca wielu krajowych i międzynarodowych nagród. Podwójna I nagroda MFF Fontainebleau i MFF Edynburg w 1947 roku  za „Ptasią wyspę”, Honorowe wyróżnienie MFF Londyn za „Wykluwanie się piskląt”, I nagroda na Kongresie Ochrony Przyrody Edynburgu  czy Złoty Medal na Wielkiej Olimpiadzie Łowiectwa w Berlinie to tylko niektóre z nagród. Filmy Puchalskiego wielokrotnie emitowała Telewizja Polska. Fotografował dla polskich i zagranicznych czasopism przyrodniczych. Niemal wszystkie jego zdjęcia są czarno-białe. Był daltonistą i uważał, że taka kolorystyka najpełniej oddaje piękno natury. Zakochany przede wszystkim w ptakach, nazywał je rozśpiewanymi klejnotami przyrody. Po mistrzowsku naśladował odgłosy zwierząt, często wykorzystywał tę umiejętność przy udźwiękowieniu swoich filmów. Fascynowały go w szczególności  surowe, polarne krajobrazy. W latach 50-tych wziął udział w dwóch arktycznych podróżach na Spitzbergen. Prawie całe życie poświęcił wyprawom. Zmarł, tak jak żył- podczas wykonywania zdjęć na Wyspie Króla Jerzego w wieku 70 lat.  Tam znajduje się jego grób. Gdyby żył, w marcu obchodziłby sto druga rocznicę urodzin. Większość jego prac znajduje się w Muzeum Niepołomickim. W kolejną rocznicę urodzin Puchalskiego, jego fotografie zostały na miesiąc przewiezione do Dworu Czeczów w Bieżanowie, gdzie można je oglądać do końca marca.

Dwór Czeczów
ul. ks. Jerzego Popiełuszki 36
30-898, Kraków
tel.: 12/ 651-39-13, 0509-590-322
www.dworczeczow.pl