Członkowie rodu Mossoczy, a ściślej podgórskiej linii tego starego rodu wywodzącego się z węgierskiego miasteczka Mossocz – Władysław i Michalina zamieszkali w Podgórzu w roku 1905.

Przyjechali (z synem Zbigniewem) i w roku 1906 zamieszkali w kamienicy przy ówczesnej Wolskiej 6 (dziś ul. Parkowej). Tu urodziły im się kolejne ich dzieci – dwie córki  – Halina i Hanna i dwóch synów – Władysław i Michał.

Władysław był profesorem polonistyki i łaciny w podgórskim gimnazjum, kuratorem organizacji młodzieżowych, członkiem podgórskiego „Sokoła”, Radnym Miasta Podgórza, oficerem, publicystą, malarzem-amatorem.

Jego żona Michalina polonistką, pisarką, malarką, niezwykle aktywną działaczką społeczną.

Mossoczowie stali się podgórzanami. W zamian za gościnę oddali miastu wszystko , czym dysponowali –, talent, pracowitość, wiedzę, wykształcenie, szacunek .

Poznamy także  do dziś okryte mrokiem tajemnicy i atmosferą legendy losy syna Mossoczych – Władysława –  młodego lekarza, utalentowanego poety.

Nowy cykl wystaw w Domu Historii Podgórza zatytułowanych „Podgórzanie” będzie opowiadał historie podgórzan, którzy swoim życiem, pracą i poglądami wpływali na kształt dziejów Podgórza, budowali jego znaczenie, historię, atmosferę i gospodarczy sukces. Koleje ich życia opowiedzą o Podgórzu – mieście otwartym , wielonarodowościowym, demokratycznym, tworzonym przez obywateli i dla obywateli.

Tytuł wystawy zaczerpnięty został z fantastycznej powieści Michaliny Mossoczowej – pisarki, malarki, wróżącej Polsce XXX wieku dobrobyt, zadowolenie, sprawiedliwość społeczną i zgodę. Te marzenia i pragnienia z początku XX w., w XXI wieku nadal pozostają aktualne.

Zapraszam Melania Tutak, kuratorka wystawy

Dom Historii Podgórza, ul. Limanowskiego 13

17 lutego – 17 kwietnia 2011

godziny otwarcia wystawy: wtorek – piątek 10.00 – 18.00, sobota 10.00 – 14.00