Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida zaprasza w środę, 16 lutego o godz. 17.00 na kolejne spotkanie w ramach cyklu Otwarte Spotkania Społecznych Opiekunów Zabytków.
O Zagadkach Zabłocia opowie Maciej Miezian, historyk sztuki, pracownik Muzeum Historycznego M. Krakowa.
Społeczni opiekunowie zabytków zajmują się głównie przekazywaniem miejskiemu konserwatorowi informacji o stanie zabytkowych obiektów. Chodzi przede wszystkim o te obiekty, które znajdują się na uboczu – opuszczone, zdewastowane, bez nadzoru konserwatorskiego. Takich zabytków w Krakowie i podkrakowskich miejscowościach jest sporo.
To szczera prawda. Takim obiektem jest np. ostatni chyba drewniany domek na Zabłociu przy tejże ulicy – widać go gdy zjeżdżamy z mostu Kotlarskiego w rejon dawnego Młyna Ziarno. Albo niektóre secesyjne kamieniczki przy ulicy Dekerta czy Wałowej. Uważam że specjalną opieką konserwatorską powinno się objąć niszczejący parterowy budynek na ul. Kalwaryjskiej w niedalekiej odległości od ul. Śliskiej. Co prawda to nie rejon Zabłocia ale główna arteria Starego Podgórza. No i newralgiczne pytanie: co dalej z drewnianymi domami przy Rondzie Matecznego ?? kto się nimi zaopiekuje tak żeby nie rozsypały się w pył ? Jak je ratować ? Co robić by zaopiekował się nimi Konserwator Zabytków ?
Szkoda, że trzeba było tak daleko jechać, żeby posłuchać o Zabłociu, ale kilka osób z Zabłocia się wybrało…
Tak, tak byliśmy i nie żałujemy. Znowu kilku nowych rzeczy się dowiedzieliśmy. Teraz – na przykład – już wiem skąd się wzięła nazwa ul. Mydlarskiej.