Właśnie pod takim kryptonimem, przez ostatnie 3 lata, zespół etnografów, antropologów kultury, etnobotaników, historyków sztuki i innych naukowców, prowadził projekt badawczy Muzeum Etnograficznego dzieło-działka. Od 21 kwietnia w Domu Esterki (ul. Krakowska 46) oglądać będzie można jeden z efektów projektu – wystawę pod tym samym tytułem, która prezentuje przede wszystkim portrety działkowców widziane oczami Aleksandra Duraja, ale oddziałuje również na zmysł słuchu zwiedzających za sprawą głosów samych działkowiczów, które rozbrzmiewają wśród eksponatów z tworzonej przez MEK kolekcji poświęconej ogródkom działkowym.
Jednak finał akcji, to nie tylko wystawa, lecz również szereg działań m.in. warsztaty etnobotaniczne, czy wspólne spacery po ogródkach działkowych oraz brzmiące dość „bojowo” „Guerrilla gardening” (akcja obsiewania zapomnianych klombów w różnych krakowskich dzielnicach). Dodatkową ciekawostką jest bilet wstępu na wystawę, w formie torebki z tajemniczymi nasionami, które warto posadzić i na własne oczy przekonać się co za cudo z nich wyrośnie!
Więcej informacji o projekcie dzieło-działka, której bohaterami są również działki (i oczywiście działkowcy) z Podgórza np. z Płaszowa (o tradycjach przedwojennych), czy Zakola Wisły można znaleźć na stronie internetowej. Może spacerując po swojej okolicy lub wracając do domu po pracy czy szkole, mijamy ogródki działkowe, nie zwracając w ogóle uwagi na bogactwo i różnorodność życia jakie tam płynie. Projekt i wystawa to efekt stopniowego odkrywania przez badaczy tego niezwykłego zielonego i spokojnego świata „ukrytego” w przestrzeni miejskiej. Może ktoś z Państwa tak zachwyci się tym działkowym mikroświatem, że zdecyduje się na zasilenie szeregu działkowców…
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych na wernisaż wystawy, który odbędzie się w piątek 20 kwietnia o godz. 18.oo w Domu Esterki.