W czwartek nie będzie stowarzyszenia, ale mamy zaproszenia na dwa inne wydarzenia.

O godz. 17.00 w sali konferencyjnej Muzeum Archeologicznego przy ul. Poselskiej 2 odbędzie się wykład Marcina Chorązkiego z Instytutu Pamięci Narodowej pt. „KL Płaszów – zapomniany cmentarz okupowanego Krakowa?”. Wydarzenie towarzyszy wystawie o Obozie Płaszów, którą do końca października można oglądać w ogrodach Muzeum Archeologicznego.

Natomiast o godz. 18.00 w Fabryce Schindlera przy ul. Lipowej 4odbędzie się kolejne spotkanie filmowe z cyklu „Nie tylko Schindler” – pokaz filmu Etapy Zagłady: Powiedz mi, dlaczego?  (2005, Polska). Gość specjalny będzie reżyserka Małgorzata Imielska.

Rozpędzona przez nazistów zbrodnicza machina pozbawiła życia miliony Europejczyków, zantagonizowała sąsiadów i rodziny, zniszczyła dorobek kultury i społeczny wytworzony na przestrzeni setek lat dzięki mniej lub bardziej harmonijnej koegzystencji wielorakich grup etnicznych i narodowych. Instytucjonalna Zagłada została powstrzymana w 1945 roku, jednak dla tych, którzy jej doświadczyli, jako ofiary lub świadkowie, nie może być mowy o konkretnej, czasowej cezurze. Koleje życia po Holocauście to następujące po sobie etapy wychodzenia z traumy, pojednania lub rozliczenia.

powiedz-mi-dlaczego-3Bohaterami filmu Małgorzaty Imielskiej są Jurek, który mieszka w Tel Awiwie oraz Stella mieszkająca w Bostonie. Poznali się w 1936 roku w Otwocku i pokochali pierwszą miłością. Rozdzieliła ich wojna – Jurek trafił do Auschwitz, Stella na roboty do Niemiec. Ostatni list od Stelli dostał w 1945 roku. Po wojnie długo jej szukał – do czasu, gdy się dowiedział, że wyszła za mąż. Potem spotkał Norę. Przeżyli razem 57 lat. Teraz – po latach – zaproponował Stelli, by się spotkali znów w Otwocku…

Wstęp wolny.

Przed pokazem odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu Małgorzata Imielską.

Program filmowy trwa 45 minut.

Nagrody filmowe w konkursie towarzyszącym pokazowi ufundowane zostały przez Krakowską Fundację Filmową.

Organizatorami spotkań z cyklu „Nie tylko Schindler” są Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Fundacja Nowych Ujęć.

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

http://www.fnu.org.pl