W sobotnie popołudnie oficjalnie zainaugurowaliśmy nowy projekt Stowarzyszenia PODGORZE.PL – „Kraków Podgórze . Śladami Antoniego Stawarza”.

Nie było tłumów – pogoda skutecznie odstraszyła spacerowiczów ale najodważniejsi i najbardziej ciekawi świata – przybyli. Wszyscy gotowi na nowe wyzwania, zaciekawieni, zaintrygowani nowym projektem Stowarzyszenia PODGORZE.PL., uzbrojeni w telefony i słuchawki. Po krótkim wstępie Marcin Barski, Melania Tutak – współtwórcy słuchowiska, nieprzewodnika objaśnili jak najlepiej spacerować – czyli porzucić wszelkie oczekiwania, nastawienia, schować telefon do kieszeni i wolnym krokiem oddać się dźwiękom, iść dokąd nogi poniosą. Gdy wyjdziemy poza obszar nawigacji obudzi nas wyraźny i nieprzyjemny ostry dźwięk. W aplikacji najlepsze jest to, że nie jest „jednorazowa” – jeden spacer to za mało. Można samemu układać sobie trasę spaceru, tempo, jedne obszary pokryte są gęstszą siecią narracji, inne mocniej otaczają dźwięki miasta. Spacerowaliśmy godzinę – najbardziej spodobała się części trasy w Parku Bednarskiego, na Stadionie Korony, na Placu Niepodległości, ulicą Parkową. Ale to tylko część objętego aplikacją obszaru. Wszyscy z ochotą oddali się magii opowieści, wspomnień, atmosferze minionego świata. Dźwięki aplikacji odcinają nas od współczesności, a czasem przeplatają się z otaczającymi nas dźwiękami ulicy. Głosem narratorów przemawia do nas od czasu do czasu Antoni Stawarz, czasem jego wnuczka Pani Maria Huk, czasem podgórzanie. Omijamy daty, skupiamy się na wydarzeniach, atmosferze, ludziach. Obecni na sobotnim spacerze początkowo tworzyli zwarta grupę, a potem rozsypali się zwiedzając i słuchając we własnym tempie, podążając we własnym kierunku. Tak właśnie miało być. Aplikacja i wszelkie informacje jak z niej korzystać są dostępne na stronie.

Projekt został zrealizowany dzięki środkom finansowym Województwa Małopolskiego w ramach projekty „100-lecie wybuchu Wielkiej Wojny” realizowanego przez Małopolski Instytut Kultury.