Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów do udziału w spacerze poświęconym historii i przyszłości transportu kolejowego: „Tradycje i rozwój kolei w Podgórzu i Małopolsce”, który odbędzie się w piątek 2 czerwca o godz. 18.00. Rozpoczęcie przy skrzyżowaniu ulic Wielickiej i Limanowskiego. Zakończenie na estakadzie Lipska – Wielicka.
O tradycjach kolejowych opowie Dominik Lulewicz – doktorant historii, entuzjasta i badacz dziejów kolei w Krakowie i Małopolsce.
O rozwoju kolei opowie Łukasz Smółka – Szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka.
Wydarzenie jest kolejnym z cyklu „Odkryj Podgórze”, na które zaprasza Komitet Prawa i Sprawiedliwości Dzielnicy 13 Miasta Krakowa.
Wprowadzenie
Kolej w historię Podgórza wpisana jest od ponad 160 lat, od kiedy to przez miasto przeprowadzono linię z Krakowa w kierunku Lwowa. Jednak dopiero w 1884 r. Podgórze otrzymało pierwszą stację w ramach budowy Galicyjskiej Kolei Transwersalnej – jest to dzisiejszy Kraków Płaszów. W następnych latach rozwinęły się koleje przemysłowe przyczyniając się do rozwoju produkcji, a w konsekwencji do wzrostu dobrobytu miasta. Świadectwem tej historii są (niestety) coraz mniej liczne kolejowe zabytki.
Rok 2017 to czas ważnych inwestycji. W kwietniu PKP PLK podpisała umowę na realizację modernizacji linii kolejowej Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów dla połączeń aglomeracyjnych. W ramach inwestycji powstaną dwa nowe przystanki kolejowe: Kraków Grzegórzki i Kraków Złocień, a cztery zostaną przebudowane: Kraków Łobzów, Kraków Prokocim, Kokotów i Węgrzce Wielkie. Przebudowane będą także 4 stacje: Kraków Główny Towarowy, Kraków Główny Osobowy, Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów. W efekcie tych prac znaczne zwiększy się dostępność i atrakcyjność kolei w obrębie miasta. Coraz bliżej zakończenia jest budowa krakowskiej łącznicy, która w grudniu umożliwi uruchomienie szybkiego i bezpośredniego połączenia kolejowego na trasie Kraków Głowy – Kraków Bonarka i dalej do Skawiny, Zakopanego.
Spacer będzie próbą przybliżenia znanych i nieznanych faktów z dziejów podgórskich kolei oraz okazją do zapoznana się z aktualnościami dotyczącymi rozwoju infrastruktury kolejowej w Krakowie i Małopolsce. Serdecznie zapraszamy.
Piotr Świtalski