Podczas prezentacji w Muzeum Podgórza pomysłów studentów Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej na zagospodarowanie dawnego odcinka linii kolejowej na Krzemionkach, pojawiła się informacja o zaskakującym odkryciu dokonanym przez jeden z zespołów. O szczegóły poprosiliśmy studentkę Joannę Chylak.
„Tematem projektu akademickiego wykonywanego podczas szóstego semestru nauki na wydziale architektury Politechniki Krakowskiej na kierunku architektura krajobrazu była „Rewitalizacja Terenów Poprzemysłowych”. Pierwszym etapem działań były analizy przestrzenne oraz widokowe, które oparte są na teorii Profesora Janusza Bogdanowskiego. Nieodzownym elementem tworzenia części studialnej są wielokrotne wizyty w terenie, które umożliwiają lepsze zrozumienie otaczającej nas przestrzeni i przyszłą aranżację zgodną na naturą tego miejsca.
Podczas pierwszych wiosennych dni marca, po zniknięciu śniegu udałam się na teren wąwozu przekopu byłej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej znajdujący się między ulicą Wielicką, a Robotniczą. W czasie wykonywania zdjęć, niezbędnych do dalszych analiz zauważyłam kamienny obiekt przykryty warstwą ziemi oraz suchych liści. Ciekawska natura oraz wydobyta przez naszych Profesorów wrażliwość na małe elementy otaczającej nas przestrzeni nie pozwoliły mi przejść obojętnie. Oczyściłam krzyż i wykonałam zdjęcie, które niezwłocznie przekazałam pozostałym członkom mojej grupy, w której współpracowaliśmy w tym semestrze.
W pierwszej kolejności na własną rękę próbowałyśmy poznać historię krzyża oraz rozszyfrować istniejący na nim napis brzmiący „Annemarie Behrend”, jednak dopiero przedstawienie znaleziska Doktorowi inżynierowi architektowi Krzysztofowi Wielgusowi pomogło nam w zrozumieniu wagi naszego odkrycia. Obiekt okazał się być reliktem krzyża nagrobnego z początku XX wieku. Wiele poszlak wskazuje, iż krzyż pochodzi ze Starego Cmentarza Podgórskiego, zdewastowanego w znacznej części podczas okupacji, przy przełożeniu linii kolejowej z przekopu na nasyp w poprzek ulicy Wielickiej.
Razem z Prowadzącymi nasz przedmiot zredagowałyśmy oficjalne pismo skierowane do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie informujące o odkryciu. Z niecierpliwością czekamy na dalszy bieg wydarzeń i wyjaśnienie zagadki.”
Członkowie grupy zaangażowani w odkrycie: Daria Banach, Anastasiya Prydachyna
ps. Krzyż został zabezpieczony przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie