Urodziłam się w Rawiczu. To województwo poznańskie. W 1940 roku zostaliśmy całą rodziną wyrzuceni z domu i wysiedleni przez okupanta niemieckiego do ówczesnego Generalnego Gubernatorstwa – do Krakowa. Rodzicom było ciężko, ale ja chłonęłam Kraków z całych sił.

Po maturze – to już było po wojnie wstąpiłam na Uniwersytet Jagielloński – filologię polską, by po jej ukończeniu „wpaść na chwilę” do pracy w świetlicy w Nowej Hucie. Paradoksy tamtych czasów i miejsca opisałam we wspomnieniach pt. „0 nowej Hucie, ale nie piosenka”.  Następnych 18 lat to Młodzieżowy Dom Kultury na ul. Grunwaldzkiej robiłam coś, co dziś nazywałoby się animacją kultury. W latach siedemdziesiątych powstał w Podgórzu Młodzieżowy Dom Kultury i tu sięgając do moich rzemieślniczych korzeni i artystycznych zainteresowań i umiejętności stworzyłam pracownię rękodzieła artystycznego, głównie makramy. Realizowałam się też pisując do Przekroju, Echa Krakowa, Kwiatów.

Rodzice moi to Jan i Cecylia, trzydzieści kilka lat „urzędowali” w pracowni kapeluszy Mamy na ul. Św. Kingi 2, a mąż Tadeusz Stulgiński, artysta rzeźbiarz miał tu pracownię i tu się znaleźliśmy. Teraz często wchodzę w „interakcje” z Domem Historii Podgórza, Stowarzyszeniem PODGORZE.PL, Galerią Rękawka. To podtrzymuje mnie na duchu i zdrowiu.

Mam marzenie: Żeby  każdego maja, raz w miesiącu zebrać się przed wieczorną porą na łące pod kościółkiem św. Benedykta i wyśpiewać pieśni poświęcone Matce Boskiej. Najlepiej zacząć jeszcze w tym roku.

Zenona Stróżyk - Stulgińska



Osobiste wspomnienie p. Zenony Stróżyk – Stulgińskiej o aptekarzu Tadeuszu Pankiewiczu, właścicielu apteki „Pod Orłem”. W czasie wojny ten znany farmaceuta prowadził aptekę w getcie krakowskim. Za zasługi na rzecz narodu żydowskiego odznaczony został medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Historyjka o Młodzieżowym Domu Kultury w Podgórzu, gdzie pani Zenona pracowała.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Powyższy fragment –  subiektywny przewodnik po Podgórzu – to przepiękna ballada o naszej dzielnicy, napisana wierszem i odczytana przez autorkę.

O tym, jak hołubiony był przez komunistów Aleksander Kostka – Napierski, samozwańczy przywódca chłopów podhalańskich, który w 1651 r. wezwał do obalenia władzy panów. Ale do czasu. Impresja na temat działalności artystycznej p. Zenony.

O przeprowadzce do zwykłego mieszkania, a zarazem niezwykłego świata innej – żydowskiej – kultury. O strzegącym domu talizmanie i pustynnym namiocie w środku wielkiego miasta.

Marzec 1945 r. Otwarcie Trzeciego Mostu po wojnie widziane oczami piętnastoletniej uczennicy. Ok 1972 most zniknął z krajobrazu Podgórza. Zastąpił go nowy most, niektórzy twierdzą, że nie tak ładny jak tamten.

Wspomnienie o Targach Rzeczy Wyjątkowych MADE IN PODGÓRZE 2008.