Po raz trzeci pracownicy Centrum Kultury Podgórza przenieśli się w czasie aby opowiedzieć o historii która działa się w budynku starej szkoły podgórskiej przy ulicy Sokolskiej.
Zaczęło się od słuchowiska „Szpital epidemiczny”, bo tematyka nawiązywała wprost do tego co dotknęło nas wszystkich, współcześnie w marcu 2020 roku. Przygotowano wtedy słuchowisko, w którym historia
opieki na chorymi na tyfus i czerwonkę w czasie zarazy z roku 1914, wpleciona była w dzieje Podgórza i przygotowań do połączenia Podgórza z Krakowem.
https://www.youtube.com/watch?
W maju tego roku zaprezentowano słuchowisko nawiązujące do wydarzeń z 1935 roku, kiedy ulicami Krakowa przeszedł kondukt żałobny Marszałka Piłsudskiego. I tak jak w poprzedniej powieści to nie tylko te wielkie wydarzenie jest kanwą odwiedzanej historii: mamy tu młode pracujące kobiety i ich aspiracje, plotki o prywatnym życiu Marszałka i rodzącą się miłość.
https://www.youtube.com/watch?
Trzecie prezentowane słuchowisko „ Znak wielkiej wody” opowiada o wielkiej powodzi z lipca 1903 roku, kiedy po długotrwałych deszczach stan Wisły doszedł prawie do 5 metrów. Wzburzona woda niosła całe chaty, stogi siana, drzewa. Z połączonych koryt Wisły i Wilgi powstało wielkie rozlewisko, w którym znalazł się także budynek szkoły. Woda stała trzy dni, a do budynku można było się dostać tylko łódką.
Sama powódź jednak zapisała się nie tylko na kartach historii, ale pozostawiła wyraźny ślad na elewacji budynku. Przy wejściu można znaleźć „Znak Wielkiej Wody” z oznaczeniem wysokościowego zasięgu wezbrania wód powodziowych – z dokładną datą: 12.07.1903.
W kolejnym odcinku, który dostępny będzie już we wrześniu przeniesiemy się do czasów II wojny światowej i do historii nauczyciela przyrody – pana Wilczaka.
Iwona Wernikowska