Od kilku tygodni trwa wyburzanie budynków dawnej fabryki Miraculum przy ul. Zabłocie. Nie ma już m. in. klubu Fabryka, teraz w gruz zmienia się budynek, który postał na początku XX w. dla fabryki „Wódki Krakowskie”, znanej również pod późniejszą nazwą „Krakus”.
Wyburzony zostanie zostanie również frontowy budynek, na którym kiedyś znajdował się charakterystyczny neon Miraculum. Inwestor zapewnia, że zgodnie z ustaleniami z Miejskim Konserwatorem zabytków pozostanie sześć budynków wraz kominem położonych wzdłuż młyna
Ziarno. Mają być zaadaptowane do nowych funkcji podczas realizacji inwestycji mieszkaniowej.
Odnoszę wrażenie że konserwator Janczykowski ratuje w naszym mieście tylko te kamienice których właściciele dają mu w łapę. Dlaczego budynki browaru na ul. Lubicz udało się przerobić na apartamenty i biura ? to samo można by zrobić z dawnym Miraculum -przerobić na lofty – na zachodzie by tak zrobili. Ale widocznie smarowanie było za cienkie albo deweloper głośniej zaszeleścił sałątą no i wyburzanie trwa. Za mało bloków w Krakowie przecież. Słynna sprawa na kazimierskiej ul. Dajwór gdzie ponad 130-letni parterowy domek który widać na fotografii Kriegera z czasów gdy na pl. Bawół pasły się krowy i po to by na tym miejscu stanęły budki z hamburgerami. A po naszej stronie Wisły ? Pan Janczykowski dopuścił do kradzieży zabytkowych torów kolejowych i zabytkowego bruku z rynku. I cały czas przykłada rękę do tego że niszczy się budynki fabryczne przez co Zabłocie zatraciło swój przemysłowy charakter. Jeszcze trochę i będziemy je znać tylko z książek i przewodników oraz starych fotografii. Powiecie nie każdy stary budynek jest zabytkiem. Ale to są nasze pamiątki z przeszłości – nasze dziedzictwo, pamięć przodków, kawałek historii naszego miejsca zamieszkania niszcząc go niszczymy naszą tożsamość, niszczymy korzenie dębu którego kiełkującym pączkiem jesteśmy …
Woytku – gdzieś dzwonią ale chyba w innej parafii a może i gdzieś dają w łapę ale to chyba też nie tu. J. Janczykowski jest wojewódzkim KZ i w jego gestii znajdują się budynki i zespoły objętę ochroną ustawową rejestru zabytków. Takich na Zabłociu nie ma. To co jest w ewidencji zabytków opiniuje miejski KZ. A to dwie, różne osoby. Wiadomo – interenety wszystko zniosą i dobrze mieć swoją opinię ale warto najpierw sprawdzić podstawowe fakty.