To już ostatnia szansa, żeby z Mostu Powstańców Śląskich zobaczyć Krzemionki z górującą nad nimi wieżą kościoła św. Józefa. Już wkrótce ten charakterystyczny widok Podgórza zasłonią kolejne kondygnacje inwestycji powstającej przy ul. Nadwiślańskiej. Stare Podgórze znika za ścianą współczesnej zabudowy.
Przypomnijmy, że początkowo projekt zakładał wybudowanie aż dziewięciu kondygnacji. Po serii odwołań skończyło się na siedmiu, które zdaniem inwestora zachowają „klimat dawnego Podgórza”.
I bardzo dobrze, że następują zmiany w architekturze, choć zbyt wolno, bo z powodów chorych protestów mieszkańców, o mentalności dinozaurów. Niech ten wszechobecny podgórski brud, gnuśność i bylejakość podpierana starymi deskami szybko zastąpiona zostanie nowoczesnymi, przestrzennymi projektami.
Myślę, że dobrym zadaniem dla młodych adeptów fotografii, ale także miłośników historii Podgórza, jest zrobienie jak największej ilości fotografii i panoram dzisiejszych widoków Podgórza i ich publikowanie w GALERII. Stare widoki Podgórza od około pół wieku zarastają niekontrolowaną zielenią i całkowicie zmieniają fizjografię miasta. Znajomy z za oceanu pytał mnie o słynne kopce Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego.Pytał gdzie one są ? Kiedy zacząłem mu pokazywać i tłumaczyć nie mógł zrozumieć jak można dopuścić aby zarośla zniszczyły widoki takich zabytków i widoków z nich z kolei na panoramę Miasta. A kiedy zobaczył zagrodę dla krakowskich baranów, czyli radnych miejskich, przed bramą starego zabytkowego cmentarza w Podgórzu prawie zawył, a cóż to jest ? Wytłumaczyłem, że Kraków co prawda ma „konserwatora” zabytków ale prezydenci miasta nie są urodzonymi krakusami więc nie do końca czują co jest czym!
Szczególnie zdumiony był otoczeniem spalonych zabytkowych ruin, kamienic z oczodołami okien pozbawionych szyb i całym pozostałym „pięknem” enklawy Pod Bogiem Ojcem !