We wtorek, 26 listopada, wystawa „Kraków – czas okupacji 1939 – 1956” w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zostanie udostępniona dla widzów niewidomych i niesłyszących.
Muzeum kieruje się przeświadczeniem, że kultura to wartość uniwersalna, do której dostęp powinni mieć wszyscy, bez względu na wiek, pochodzenie czy wykształcenie. Zwiedzający będą mieli do dyspozycji kilka rodzajów pomocy. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku przygotowano audiodeskrypcję, czyli dokładne opisy sal i eksponatów ułatwiające odtworzenie w wyobraźni wybranych elementów ekspozycji wzbogacone o opis merytoryczny. Dodatkowym ułatwieniem będzie możliwość obejrzenia wypukłych obrazków tyflograficznych ukazujących wybrane symbole z wystawy.
Dla osób niesłyszących i niedosłyszących Muzeum przygotowało wideo tłumaczenia (na Polski Język Migowy) oraz napisy do wybranych prezentacji multimedialnych i filmów, a także opracowało przewodnik po dźwiękach wystawy, które tworzą jej integralną część, a bez których jej odbiór jest niepełny.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od kilku lat prowadzi zajęcia z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu w ramach programu edukacyjnego „Muzeomania”. Udostępnienie ekspozycji w Fabryce Schindlera jest kolejnym, naturalnym krokiem podjętym z myślą o oddawaniu kultury osobom z dysfunkcją sensoryczną.
Pracownicy muzeum we współpracy z „Fundacją Kultury bez Barier” i Fundacją Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” w ramach projektu Muzeum „Poza Ciszą I Ciemnością” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowali materiały pomagające w odbiorze wystawy osobom z dysfunkcjami.
Zapraszamy na inaugurację projektu 26 listopada 2013 na godzinę 17.00 do sali kinowej w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera.