Po wakacyjnym salonie Galeria „Rękawka” Domu Kultury „Podgórze” powraca do regularnych wystaw. Pierwszą z nich jest wystawę malarstwa ZBIGNIEWA PERZANOWSKIEGO zatytułowana PEJZAŻE, którą można oglądać w Dużej Sali od 5 do 27 września (wernisaż 6 września o godz. 18. 00).
O wystawie:
We frapującym cyklu pasteli i rysunków tuszem, artysta ujawnia przenikliwą intuicję metafizyczną. Jest to właściwość unikatowa w dobie obecnej gdy mamy do czynienia z przekwitłym etosem „technokracji” w sztuce i fałszowanej estetyki oraz etyki twórczej.
Dzisiaj – wobec ogólnego przeświadczenia, że „wszystko już było” – pytamy co dalej? Odpowiedzi pojawiają się wykrzyknikiem ale brzmią zazwyczaj wymijająco. Krakowski artysta zda się ignorować wszelkie sformułowania tego typu nie usiłując czegokolwiek sugerować. W naturalny, nie ostentacyjny sposób przekazuje komunikaty widzom – zrównoważony świat jestestwa, który stanowi jego własność, a zarazem olśniewanym co tkwi w każdej istocie ludzkiej. Intensywność, ekspansywność metafizycznych obrazów Perzanowskiego przekracza utartą antologię sztuk wizualnych, nawet jeśli wziąć pod uwagę najrozpaczliwsze próby twórców w tym kierunku. Czarodziejskie wręcz operowanie złożoną materią malarską plasuje autora poza dość dawno skonwencjonalizowanym kręgiem poszukiwaczy przygód estetycznych. Chłonąc te wyrafinowane niuanse barw, brutalne ciemności i finezyjne blaski światła w wertykalnych otchłaniach nieba, nadrealistyczne postacie przenikające poprzez nie mniej baśniową sugestywną architekturę przechodzącą z kolei w fantastyczne pejzaże, często spotykane elementy mistyczne, odbiorca wkracza w rzeczywistość poezji malarskiej kształtową klarownie, dosadnie, a zarazem wieloznaczną. Panuje w niej wymarzona jedność idei i formy malarskiej. Owocność kontaktu widza z pełnią fenomenu plastycznego wyrażonego w pastelach i rysunkach autora tkwi w tym, w jaki sposób maluje portret duchowy i moralny swego idealnego odbiorcy. Oferuje mu wiele subtelnych obserwacji i subtelnych wzruszeń, refleksji nad tajemnicą miejsca , w którym się żyje, refleksją nad tajemnicą przenikania się kultur, refleksji nad przemijaniem, niszczeniem i ocaleniem. Autor oczekuje od nas jeszcze jednego niewielkiego – i wielkiego wysiłku, następnego kroku, kroku do przodu.
O autorze:
Urodzony 14 marca 1957 r. w Krakowie. Obecnie mieszka w podkrakowskiej miejscowości Dąbrowa Szlachecka. W 1984 roku uzyskał uprawnienia MKiS do wykonywania zawodu artysty malarza. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich oraz Ośrodka Twórczego Rozwoju Stowarzyszenia „ALETHEIA”.
Członek towarzystw naukowych: Polskie Towarzystwo Rehabilitacji, Polskie Towarzystwo Afazjologiczne, Polskie Towarzystwo do spraw Walki z Kalectwem- przy TWK członek krajowego zespołu do spraw Sztuki Osób Niepełnosprawnych, założyciel i współfundator Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych, autor projektu i organizator I Międzynarodowego BIENNALE SON, organizator ponad 138 wystaw prac plastycznych osób niepełnosprawnych w kraju i za granicą. W 1986 roku opracował nowatorski w skali światowej program – metodę ART. TERAPII W REHABILITACJI NEUROLOGICZNEJ, POCZĄTKOWO DLA AFAZJI. Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych sympozjach i kongresach naukowych poświęconych rehabilitacji i Art. Terapii. Autor i współautor publikacji naukowych i filmowych dotyczących art. terapii w rehabilitacji neurologicznej. Uhonorowany nagrodami i dyplomami: Złota Odznaka TWK, Nagroda im. Józefa Marka, Honorowa Odznaka za Zasługi dla Oświaty oraz nagrody dla Fundacji SON: & Kryształ Soli nadawany przez Muzeum Żup krakowskich Kopalni Soli w Wieliczce, I nagroda „PROPUBLIKO BONO” w kategorii KULTURY i SZTUKI DZIEDZICTWA NAODOWEGO.
Uprawia malarstwo rysunek, rzeźbę.
Brał udział w 25 wystawach indywidualnych w krakowskich galeriach oraz 48 wystawach zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych w kraju i za granicą.
(materiały organizatora)