Muzeum Podgórza zaprasza 23 listopada o godzinie 17.00 na kolejny wykład z cyklu „Wykłady z okienka”. Temat jest niezwykle ważny i traktuje o niemieckiej zbrodni wojennej: „Życie niewarte życia” . Tytuł nawiązuje do niemieckiego określenie Lebensunwertes Leben, które pojawiło się początkowo w publikacji prof. Alfreda Hoche, niemieckiego lekarza psychiatry i dotyczyło osób przewlekle chorujących psychicznie oraz neurologicznie, wymagających stałej opieki. W latach 30-tych XX wieku w Niemczech w oparciu m.in. o powyższe hasło rozwinęła się, ideologia, w wyniku której ostatecznie doszło do zbrodniczego realizowanego na szeroką skalę procederu – eksterminacji osób chorujących psychicznie i innych niepełnosprawnych. Proceder ten był również realizowany w czasie II Wojny Światowej w okupowanej Polsce jako Akcja T4. Przebiegał głównie w formie precyzyjnie zaplanowanego i realizowanego ludobójstwa pacjentów szpitali psychiatrycznych. W tym roku w czerwcu minęła 80. rocznica jednego z epizodów tej zbrodniczej działalności: wymordowania pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kobierzynie
Wykład poprowadzi dr Damian Leszczyński – z wykształcenia lekarz psychiatrii, pracownik Szpitala Psychiatrycznego im. J. Babińskiego w Kobierzyna, badacz dziejów kobierzyńskiego szpitala, a także członek Stowarzyszenia PODGORZE.PL. Podczas wykładu dowiemy się czym była Akcja T4, poznamy przyczyny tej odrażającej zbrodni oraz jej przebieg. Poznamy szczegóły tragicznych wydarzeń w kobierzyńskim szpitalu w 1942 roku.
W grafice został użyty niemiecki plakat propagandowy z 1938 roku, z którego treści wynika, że utrzymanie osoby niepełnosprawnej kosztuje 60 tys. marek – na plakacie widnieje napis „toteż Twoje pieniądze” (źródło; wikipedia)
Szczegóły tu: https://www.facebook.com/events/695805905066281