Dokładnie dzisiaj, czyli 29 czerwca, tyle, że 94 lata temu urodził się Sławomir Mrożek. Dzisiaj też można było zajrzeć do gabinetu tego znanego pisarza, dramaturga i rysownika, który Biblioteka Kraków otworzyła wczoraj tj. 28 czerwca 2024 r. w Bibliotece Głównej przy ul. Powroźniczej 2.

Projekt Gabinetu Sławomira Mrożka zawdzięczamy Janowi Polewce, długoletniemu dyrektorowi Teatru Groteska, ale też sąsiadowi Sławomira Mrożka z Domu Literatów z ul. Krupniczej, w której obaj mieszkali w latach 50. XX w. Oczywiście, nie udało by się stworzyć miejsca upamiętnienia Mrożka, bez gotowości przekazania pamiątek po mężu przez Susanę Osorio-Mrożek, która podczas otwarcia Gabinetu podkreślała:  „Wiem, że przedmioty osobiste Sławomira, w momencie, kiedy mnie zabraknie, nie trafią do śmietnika, a będą miały swoje godne miejsce”

W gabinecie na I piętrze Biblioteki można stanąć twarzą w twarz z Mrożkiem (hologram), zobaczyć archiwalne fotografie rodzinne (wyświetlane w oryginalnej skrzyni na węgiel z Krupniczej), a także przyjrzeć się przedmiotom osobistym należącym kiedyś do Mrożka, w tym biurku, przy którym tworzył, a które zachował Adam Macedoński. Wszystko uzupełniają powieszone na ścianach plakaty do sztuk, zdjęcia portretowe Mrożka wykonane przez Wojciecha Plewińskiego, rysunki Daniela Mroza, czy dyplom Honorowego Obywatela Miasta Krakowa, który przyznano Mrożkowi w 1990 r.

Nas, szczególnie cieszy, że na wystawie wspominany jest jeden z pierwszych krakowskich adresów rodziny Mrożka, ten jeszcze sprzed Krupniczej – sam Sławomir Mrożek wspomina tę lokalizację tak: „Wzdłuż Wisły, od Trzeciego Mostu do Rynku Podgórskiego rozciągały się drobne fabryczki i warsztaty. Tam było nasze mieszkanie”.

Małe pomieszczenie wewnątrz gabinetu, oddzielone niewielkimi drzwiami, poza maskami z przedstawienia z Teatru „Groteska” skrywa pasję Sławomira Mrożka, o której nie wszyscy wiedzą… ale żeby dowiedzieć się, co lubił robić i przez co nie wychodził na czas do gości zapraszanych do swojego meksykańskiego domu warto samemu zajrzeć na Powroźniczą.

Gabinet Sławomira Mrożka jest dostępny w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2 (I piętro). Wkrótce na stronie internetowej planowane jest również udostępnienie prezentacji biograficznej wyświetlanej w Gabinecie. Przy okazji wizyty Bibliotekarze zachęcają też do wypożyczenia dzieł Mrożka, które znajdują się w zasobie biblioteki.