Muzeum Krakowa zaprasza na nową wystawę czasową – „Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator”. Od 27 czerwca do 3 listopada w pałacu Krzysztofory będzie można oglądać wystawę poświęcona malarzowi – piewcy piękna podkrakowskich wsi, społecznikowi zaangażowanemu w życie dwóch miast Krakowa i Podgórza, legioniście, uczniowi Matejki.

Wystawa przypomina życie i bogatą twórczość artysty – Wincentego Wodzinowskiego (1866, Igołomia – 1940, Kraków), którego dzieła znajdują się w niemal każdej większej kolekcji muzealnej, a w ostatnim czasie są ponownie poszukiwane na rynku aukcyjnym, osiągając coraz większe wyceny.

Na wystawie w kilku odsłonach ukazana zostanie sylwetka Wincentego Wodzinowskiego – krakowianina, podgórzanina i swoszowianina w jednej osobie. To pierwsza próba monograficznego ujęcia twórczości malarza, osadzona w szerszym kontekście historii i kultury Krakowa przełomu XIX i XX stulecia.

Dzięki ekspozycji przygotowanej przez Muzeum Krakowa widzowie wyruszą w podróż śladami artysty − piewcy piękna podkrakowskiej wsi, pełnego pasji społecznika zaangażowanego w życie dwóch miast Krakowa i Podgórza i patrioty − legionisty, jednego z uczniów Jana Matejki i wychowanka akademii monachijskiej.

Będzie to pierwsza próba monograficznego ujęcia twórczości malarza, osadzona w szerszym kontekście historii i kultury Krakowa przełomu XIX i XX stulecia. Wystawa jest niejako uzupełnieniem poprzedniej prezentowanej w pałacu Krzysztofory wystawy prac Włodzimierza Tetmajera.

Kuratorką wystawy jest Elżbieta Lang. Można ją oglądać od 27 czerwca (wernisaż o godz. 17.00) do 3 listopada. Dodatkowe informacje na stronie Muzeum Krakowa.

(materiały organizatorów)